Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln‘ de DİDF‘ den coşkulu açık hava Festivali

-Mehmet Tanlı –

Almanya DİDF Festivalinde binlerce insan buluştu Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu‘ nun ( DİDF) Almanya‘ nın Köln şehrinde, Ren nehri kıyısındaki Tanzbrunnen özel Etkinlik ve açık hava Konser alanında ‚‘‘ Birlik ve Dayanışma için ‘‘ sloganıyla gerçekleşen Kültür Festivaline Almanya‘ nın ve komşu Avrupa ülkelerinden 6 bine yakın göçmen Türkiyeli insanımız katıldı. Savaşa, silahlanmaya, sosyal kısıtlamalara,ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı konuşmaların yapıldığı, konukların ve önemli snatçıların, grupların sahne aldığı Program‘ da EMEP ( Emek Partisi) Başkanı Ercüment Akdeniz‘ de bir konuşma yaptı.

DİDF Yönetim Kurulu Festival sonrası şu açıklamalarda bulundu; ‘‘Başarıyla tamamlanan bir festivali daha geride bıraktık. Emeği geçen bütün üyelerimize, bölge derneklerimize ve festivalimizde katılan bütün emekçilere çok teşekkürler. Birlikte güçlüyüz‘‘

Almanya DİDF’ten coşkulu ”Birlik ve Dayanışma Festivali” Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından Cumartesi günü Köln Tanzbrunnen alanında ”Birlik ve Dayanışma” sloganıyla gerçekleştirilen açık hava festivaline Almanya’ nın değişik kentleriden 6 bin kişi katıldı. DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi savaşa, silahlanmaya ve sosyal hak gasplarına karşı mücadele çağrısında bulunurken, Türkiye’den festivale katılan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, ”Nasıl ki bir zamanlar Alman ırkçıları duvarlara Türken raus! (Türkler dışarı)” sloganları yazıyordu, şimdi de Türkiye’de duvarlara Suriyeliler dışarı, Afganlar dışarı” sloganları yazılıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun insanca yaşamak için ırkçılığa, milliyetçi bölünmeye ve savaş politikalarına karşı mücadele edelim” dedi..

Almanca ve Türkçe sunumun yapıldığı, kitap, bilgilendirme ve sergi standlarının, çocuklara oyun alanlarının hazırlandığı, Ren nehri kıyısındaki alanda düzenlenen festival, kültürel programla birlikte üç önemli bölüm üzerinden gerçekleştirildi. İlk bölümde Almanya’daki işçi ve emekçilerin sorunları, ikinci bölümde gençlik, üçüncü bölümde ise 50 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan şahsında katledilen devrimciler anıldı.

ALANLARDAN SAHNEYE

Almanya daki sosyal sorunlar, işçilerin yaşam koşulları ve dış politikadaki saldırganlık ise İnşaat İşçileri Sendikası (IG Bau) Başkan Yardımcısı Carsten Burckhardt ve Sol Parti (Die Linke) Federal Parlamento Milletvekili Sevim Dağdelen konuşmalarıyla devam devam etti.

IG Bau ve grevde olan hastaneler inisiyatifi adına konuşmalar yapılırken alanda bulunan IG Bau üyeleri ve sağlık çalışanları da pankartlarıyla sahneye çıkarak, mücadele mesajı verdiler. Grevde olan sağlık çalışanları adına yapılan konuşmada koronavirüsün asıl yükünü çeken sağlık çalışanlarının koşullarının değişmediğine dikkat çekilirken, silahlanma yerine sağlık ve eğitime bütçe ayrılması istendi.

Ayrıca 19 Şubat 2022′ de Hanau’da gerçekleşen ırkçı katliamda hayatını kaybeden Ferhat Unvar adına kurulan inisiyatifin temsilcileri de sahneye çıkarak bir konuşma yaptılar.

GENÇLİKTEN BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

DİDF bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kontras müzik grubunun açılışıyla başlayan festival, Benaissa (Kabare), Celo & Abdi ve Mikail Aslan ve Cemil Qocgiri’nin söylediği Kürtçe, Zazaca ve Türkçe parçaların ardından DİDF Gençlik (DİDF Jugend) ve Uluslararası Gençlik Derneği (IJV) adına yapılan konuşmalarla devam etti.

DENİZLER MÜCADELEMİZDE YAŞIYOR

Festivalde 50 yıl önce idam edilen Denizler için de özel bir bölüm ayrıldı. Köln DİDF bünyesinde faaliyet sürdüren kadın grubu Denizlerin idamı dolayısıyla söylenen türküleri seslendirirken, Dortmund’dan bir grup onların anısına yazılan şiirleri okudu. Marbug’den üç genç kadın da Denizlerin son mektuplarını okudu.

Ardından sahneye çıkan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Denizlerin bıraktığı mirası sürdürdüklerini fade ederek, "Bundan 50 yıl önce NATO askerlerini Dolmabahçe’de denize dökenler, NATO’ ya karşı çıkan Denizleri 6 Mayıs şafağında idam edenler, ibreti alem olsun diye bunu yaptılar. NATO’cular kazansın diye bu idamı gerçekleştirdiler. Ama onlar son nefeslerine kadar ”Kahrolsun emperyalizm” dediler. ” Yaşasın işçiler ve köylüler” dediler. ‘‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi” dediler. Onlar sönmeyen ateştir bizim için” dedi.

Türkiye’de savaştan kaçan sığınmacılara yönelik yapılan ırkçı saldırılara da değinen Akdeniz, ”Sizler yıllar önce Almanya’da duvarlara yazılan ”Türken

raus’ (Türkler dışarı) sloganlarını biliyorsunuz. İşte bugün de Türkiye’de duvarlara ”Suriyeliler dışarı”, ”Afganlar dışarı” sloganları yazıyorlar. Biz bu politikalara karşıyız. Ne zaman ekonomik sorunlar büyüse, savaş çıksa faşist partiler sahneye çıkıyor. Almanya’da da Türkiye’de de göçmen düşmanlığına karşıyız. Göçmenler her yerde işçi sınıfının parçasıdır” dedi.

Selçuk Balcı’nın sahne almasından sonra konuşan DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi ise, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenleri ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, savaşa, silahlanmaya ve sosyal hak gasplarına karşı birlikte mücadeleye çağırdı. Ekşi yaptığı konuşmada, ‘Almanya’da hükümet silahlanma için kesenin ağzını açtı. 100 milyar avroluk ek bütçe ayrıldı. Hükümet partileri artık savaş partilerine dönüşmüş durumda. DİDF olarak, savaş ve silahlanmaya karşı verilen mücadelenin parçasıyız. Dünyada silahlanmaya sürekli daha fazla bütçe ayrılıyor. Savaş ve şiddetten dolayı her yıl 100 milyon insan ülkesini terk ediyor. Savaşın etkisini mutfağımızda da hissediyoruz. Savaşın kazananı tekeller, kaybedenleri ise biz emekçileriz. Bundan sonra geleceğimize sahip çıkmak için hepinizi DİDF’te örgütlenmeye, derneklere üye olmaya çağırıyorum. Gelecek kuşaklarımıza yaşanabilecek bir dünyayı ancak birleşerek, örgütlenerek, mücadele ederekbırakabiliriz” dedi.

Köln‘ deki festivalde Irkçılıkla mücadele eden ‚‘ Arkadaşıma dokunma-Mach meinen Kumpel nicht an ‘‘ gibi sosyal kurumların yanısıra , gazetelerin, yayınevlerinin, DİDF gençlik grubunun ve yazarların kitap standı ve çocuklariçin resim çizme aksiyonları da bulundu. Ekşi’nin ardından sahneye çıkan sanatçı Burcu Güneş ve grubunun türkülerinin ardından festival sona erdi.

Fotoğraflar : DİDF Gençlik Arşivi’nden…

1 thought on “Köln‘ de DİDF‘ den coşkulu açık hava Festivali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir