Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Uluslararası Kürecik Meclisi (UKM) kuruluş kongresini Köln’de gerçekleştirdi

-Mehmet Tanlı-

”Küreciklilerin Birliği” tartışmalarının sonucunda 4 Haziran’da Köln şehrinde ”Uluslararası Kürecik Meclisi” (UKM) kurulması kararı alındı.

UKMhazırlık komitesi adına açıklama yapan Hasan Eligül şunları söyledi :

”Kurulan meclis, Kürecik halkının kültürel, ekonomik ve sosyal özelliklerinin korunmasını ve geliştirilmesini hedefleyecek, sivil kurumların gelişmesi ve Kürecik’te vücut bulabilmesi için bu konuda her türlü yardımı sağlayacaktır. Ayrıca kültürler arası köprü kurmak, ekolojik ve çevresel yıkımın önüne geçmek için çalışmalar yürütülecek, mecliste ve yerel düzeyde toplantı, tartışma ve forumlar yapılacaktır. Argümantasyon kolaylıkları ve broşürler ile sempozyum ve konferans gibi etkinlikler, bir arada yaşamanın imkan ve koşullarını güçlendirmeye hizmet edecektir.”

Arzu Şimşek ve Mahmut Canbay Eşbaşkan seçildiler

Köln Alte Feuerwache’de gerçekleşen kongrede Mahmut Canbay ve Arzu Şimşek oy çoğunluyla eşbaşkanlığa seçildiler.EşbaşkanlardanMahmut Canbay, ”Burada önemle altının çizilmesi gereken bir husus var. Önümüze koyduğumuz bu hedefler, herhangi bir parti veya siyasal gruba bağlı bir örgütlenme olmayacaktır. Katılımcılar arasındaki siyasi farklılıklar Kürecikler’inbirliğinin önünde bir engel olarak görülmemelidir. Toplumsal sorunlarımızın çözümüne ortak olmak isteyen, ana dili, kimliği ve kültürü konusunda duyarlı herkesi kucaklayan ve farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak gören bir demokratik çoğulculuk anlayışı içerisinde, birlik çalışmasının ilk adımlarını atıyoruz. Bu nedenle bu birlik çalışmasının ilk aşamasında görünüşten ziyade, şekil ve bir araya gelme felsefesi önemlidir. Bu felsefenin altında yatan Kürecik kimliği, farklı fikirlere açıkolmakve kendisi gibi düşünmeyen bireylerle dahi iyi geçinen, siyaset üstü bir kimliktir.” derken, diğer eşbaşkan Arzu Şimşek ise ‚ ”Umarım buradan alacağımız enerji ve motivasyonla başlatacağımız uluslararası projeler geleceğimizi ve doğamızı korumaya, güçlendirmeye ve nesnelleştirmeye hizmet edecektir.” dedi.

UKM‘nin yeni seçilen yöneticileri ekim ayında Köln’de yapacakları gece ile Uluslararası Kürecik Meclisi (UKM)’nin kuruluşunu kitlesel bir şekilde kutlayacaklarını belirttiler.

S

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.