Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Pir Hasan Yeşilbaş, Schleswig-Holstein Parlementosu’nda barışa gülbenge okudu

Aleviler, Schleswig-Holstein Parlementosu’nda barışa gülbank okudular. 7 Haziran Salı günü, Schleswig-Holstein Parlementosunun yeni dönem geleneksel açılış etkinliğine Alevileri temsilen  Kiel Alevi Toplumu Başkanı Erdoğan Aslan ile Pir Hasan Yeşilbaş katıldı.
 Pir Hasan Yeşilbaşın barışa gülbeng okuduğu etkinliğe ilişkin Kiel Alevi Toplum tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verilmiş:
”Bugün, 7 Haziran Salı günü, Schleswig-Holstein Parlementosunun yeni dönem geleneksel açılış Etkinliğine bizlerde, Eşit Hak Anlaşmamız gereği, Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlardan sonra, ilk defa Aleviler olarak davet edildik.
Schleswig Holstein Eyaletinde yaşayan Alevileri bu Barış ayininde Pir Hasan Yeşilbaş Dedemiz ve Kiel Alevi Toplumu Başkanı Erdoğan Aslan temsil ettiler.
Eyalet Başkenti Kiel’in en eski Gernizon Kilisesinde ( Pauluskirche) Hıristiyan İnancına göre barış selamı/barış talebi gibi geleneksel ayin yapıldı.
Burada Barış için dua etmenin bütün İnançları/Dinleri bir araya getirdiğini, ve bu noktada Alevi Kızılbaş İnancında Barışa yönelik bir Gülbengimizle katkı sunmamızı bizden talep ettiler.
Pir Hasan Yeşilbaş Dedemiz, İnsanları, İnançları ve Dinler arası Barışı dile getirirken, Alevi İnancının Barışa yüklenen değerlerini ve söylemlerini ele alarak, ilk önce İnsanın nefsiyle Barışı, daha sonra Doğa ile Barışı ve insanla Barış Gülbengini orada bulunan Schleswig Holstein Eyalet Başkanına, Bakanlarına ve Parlemento Milletvekillerine okudu.
Aşk olsun YOL’ da yürüyenlere”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.