Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

RTÜK; ALEVİLERİN SESİNİ KESMEK İSTİYOR!

Alevi Bektaşi Federasyonu geçen dönemki Genel Başkanı Hüseyin  Güzelgül ile Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat’ın ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya’nın, Gazateci Hüseyin Kelleci’nin  Yıldız En Tv’de sunduğu ” Cemal Cemale ” programına konuk olarak katılıp Alevilerin yıllardır dile getirdikleri ” Zorunlu din dersi kaldırılsın” talebi ile AKP iktidarının Alevilere yönelik asimilasyon içerikli politiklarına ilişkin görüşlerini açıklamları, RTÜK tarafından suç olarak görüldü. RTÜK bundan dolayı, Yıldız En Tv’ye 38.460 TL idari para ceza verdi.
Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, RTÜK’ün 6112 sayılı kanun’un 8. Maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan “…, kişi yada kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.” ilkesinin ihlali nedeniyle ”Cemal Cemale” programının yapıldığı  Yıldız En Tv’ye 38.460 TL idari para cezası verilmesine ortak yazılı bir açıklama yaparak sert tepki gösterdiler.
 ” LAİKLİK VE DEMOKRASİ İSTEMEK SUÇ DEĞİLDİR!”
 ” Rtük; Alevilerin sesin kesmek istiyor” başlıkla açıklamada, laiklik ve demokrasi istemenin suç olmadığına vurgu yapıldı. ”RTÜK Alevilerin sesini kesemez, Aleviler daha fazla konuşacaklar, daha fazla gerici, yobaz ve bağnaz düşünceyle mücadele edecekler, daha fazla LAİKLİK diyecekler” vurgusunu yapıldığı açıklamada, verilen cezanın derhal kaldırılmasını talep edildi.
”Sevgili Canlar, bizler Alevi toplumunun temsilcileri kurum başkanları olarak yaşadığımız sorunları konuşmak ve bu sorunların ortadan kaldırılması için önce taleplerde bulunmak, yerine getirilmediğinde ise mücadele etmekle mükellef kişileriz. Kurum başkanları olarak teminatı olduğumuz toplumumuza karşı sorumluluklarımızı yerine getiremezsek işte o zaman suçlu olmuş oluruz.
Bu bakış açısıyla 20.02.2022 tarihinde saat 19.00 da YILDIZ TV de Hüseyin KELLECİ canımızın sunduğu “Hüseyin Kelleci ile Cemal Cemale” programına Alevi Bektaşi Federasyonu geçen dönem Genel Başkanı Hüseyin GÜZELGÜL, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal FIRAT ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şube Başkanı İbrahim KARAKAYA başkanlarımız katılmışlardır” ifadelerin yer aldığı Alevi kurumlarının açıklamasının devamında, şu ifadeler kullanıldı:
”Programın gündeminde Zorunlu Din Dersleri ve AKP Hükümetinin Politikaları konuşulmuştur.
Program konuşmacılarının konuşmalarından rahatsız olan RTÜK; 6112 sayılı kanun’un 8. Maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan “…, kişi yada kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.” İlkesinin ihlali nedeniyle programın sunulduğu YILDIZ TV’ye 38.460 TL ceza uygulamıştır.
Programda konuşulan; Zorunlu Din Derslerinin kaldırılması gerekliliği, 4+4+4 uygulamasının dinselleşmenin önünü açtığı, kız çocuklarının okulu bıraktığına dönük ciddi bilgiler bizlerin Laiklik çerçevesinde aşağıda belirtilen açıklamaları yapmışlardır.
– Zorunlu Din Dersleri ile Alevi çocuklarının asimile edilmeye çalışıldığının söylenmesi mi İFTİRADIR!
– Dindar ve Kindar nesil isteyenlerin; eğitim sistemini bilimsel bir şekilde oluşturamayacağını söylemek mi İFTİRADIR!
– Gençlerimizin Ensar ve Türgev gibi vakıfların kucağına itildiğini söylemek mi İFTİRADIR!
– Hükümetin; Suriye’ye karşı Emperyalistlerin, Şeriatçı-Cihatçı çetelerle birlikte yaptığı saldırıya destek verdiğini söylemek mi İFTİRADIR!
– Yasama-Yürütme ve Yargı’nın tek elde toplandığını ve bunun yanlış olduğunu söylemek mi İFTİRADIR!
Bu Açıklamalar tüm Alevilerin ortak duygu ve düşünceleridir. Aleviler bu ülkenin bir parçasıysa bu parçanın yok sayılması, cezalandırılması kabul edilemez. Alevileri Laiklik ve Demokrasi demekten hiçbir güç ve hiçbir ceza vazgeçiremeyecektir.
 ” ALEVİLERİN TALEPLERİ NETTİR”
Zorunlu Din Dersleri Kaldırılacak, Cemevleri İbadethane olarak kabul edilecek, Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılacak. Bu talepler bu hükümet gittiğinde de aynen devam edecektir.
RTÜK Alevilerin sesini kesemez, Aleviler daha fazla konuşacaklar, daha fazla gerici, yobaz ve bağnaz düşünceyle mücadele edecekler, daha fazla LAİKLİK diyecekler.
Verilen cezanın derhal kaldırılmasını talep ediyoruz!
Alevi basın susturulamaz!
Aleviler Vardır, Alevilik Haktır!
Alevilerin Düşünceleri Yasaklanamaz, Cezalandırılamaz!”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.