Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği: Özgür basın Susturulamaz!

Alevi Bektaşi Federasyonu geçen dönemki Genel Başkanı Hüseyin  Güzelgül ile Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat’ın  ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya’nın, Gazateci Hüseyin Kelleci’nin  Yıldız En Tv’de sunduğu ” Cemal Cemale” programına katılıp Alevilerin yıllardır dile getirdikleri ” Zorunlu din dersi kaldırılsın” talebi ile AKP iktidarının  politiklarına ilişkin eleştirsel görüşlerini açıklamları RTÜK tarafından suç olarak görüldü.

RTÜK’ün 6112 sayılı kanun’un 8. Maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan “…, kişi yada kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.” ilkesinin ihlali nedeniyle ”Cemal Cemale” programının yapıldığı  Yıldız En Tv’ye 38.460 TL idari para cezası verdi. Hubya Sultan Alevi Kültür Derneği, Yıldız En Tv’ye 38.460 TL idari para cezası verilmesine yazılı bir açıklama yaparaktepki gösterdi.

”Hüseyin Kelleci Yalnız Değildir” ifadelerin yer aldığı ” Özgür basın susturlamaz” başlıklı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

20.02.2022 tarihinde saat:19.01 de Hüseyin Kelleci’nin sunduğu “Cemal Cemale” programına katılan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya’nın Alevilerin Eşit Haklar Mücadelesi ve Alevilerin sorunlarıyla ilgili değerlendirmeleri nedeniyle YILDIZ EN- SÜPER FM 100 PRODÜKSÜYON RADYO TV YAYINCILIK VE REKLAM A.Ş.’ ye (38.460.00 TL) İDARİ PARA CEZASI VERİLMİŞTİR.

Hubyar Sultan AKD olarak, Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerinin yani sıra her türden ayrımcılığa ve hukuksuzluğa karşı yıllardır yürüttüğümüz mücadelede yanımızda olan Hüseyin Kelleci yalnız değildir. Alevilerin kültürel ritüellerine, sosyal yaşamlarına, türkülerine, deyişlerine ve yaşadıkları sorunlara yer verdiği, Alevilerin taleplerini dile getirmekten asla imtina etmeyen Hüseyin Kelleci’nin sunduğu “Cemal Cemale” programı üzerinden Yıldız En TV’ye verilen para cezasını kınıyoruz. Baskı ve korkuyla sesi kısılmaya çalışılan, muhalif seslere ses olan basının yanındayız.

Özgür basın Susturulamaz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.