Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Bağlama üreten hünerli eller, İbrahim Mecit…

– Metin Kaçmaz –

Neuss Alevi Kültür Merkezi binası içerisinde kurduğu atölyesinde bağlamaları yaratan İbrahim Mecit gönül aşkıyla yıllardır ürettiği bağlamalarının gençlerimizin ellerinde dile gelmesinin mutluluğu içerisinde olduğunu söylüyor. Kendisiyle atölyesinde yaptığımız şöyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

İbrahim Mecit kendinizi ve bağlamaya nasıl gönül verdiğinizi bizimle paylaşırmısınız?

Aslen Malatya Hekimhan doğumluyum ve küçük yaşta Mersin’e gelerek okula başladım. Aradan zaman geçtikten sonra saz imalat edilen atölyeye gelerek nasıl üretildiği konusunda merakla incelemelere başladım ve bir ustanın yanında çırak olarak işe başladım, daha sonra kalfa oldum ve bu arada İstanbul’a geldim. Bence büyük bir ustanın yanında işe balayarak nasıl yapıldığını, tekniğini, nelere dikkat edilmesi, iyi bir bağlama nasıl olmalı gibi bizim mesleğin püf noktalarını öğrenmeye başladım. Mesleği öğrendikten sonra kendi atölyemi kurarak saz üretmeye devam ettim.

Daha sonraki süreçte çeşitli nedenlerle atölyemi kapatıp Almanya’ya geldim. 15 yıldır burada kendimce imalatlar yaparak bağlamaya gönül vermiş insanlarımıza yardımcı olmaya çalışıyorum. Son üç yıldır Neuss AKM içerisinde kurduğum atölyemde üretimler yapmaktayım. Burada özellikle bağlama kurslarına giden ögrencilere yardımcı olarak onların sazlarını üretiyorum. Almanya’da fazla imalat yapılan atölyeler olmadığından sazlar Türkiye’den geliyordu, fakat şimdi burada her imkanımız var. Ben genelde ithal ağaçlar kullanıyorum sebebi ise Almanya rutubetli bir ülke olduğundan ben genellikle Maon ağacını, ithal ağaçları tercih ediyorum. Güneş fazla olmadığından, dayanıklı bir ağaç olan ve çabuk kuruyan ağacı tercih ediyorum.

Bağlama yapmak aşk işi, çok sevdiğimden dolayı imalatları içimden gelerek yapıyorum. Her bağlamamı yarattığımda bir çocuğum dünyaya gelmiş gibi sevince boğuluyorum ve 24 senedir bağlama üretmeyle uğraşıyorum.

Ürettiğiniz bağlamalar arasında farklar nelerdir, iyi bir bağlama nasıl anlaşılır. AKM’lerimizde bağlama kurslarına giden çocuklarımız sazlarını nasıl korumalılar nelere dikkat etmeliler?

Bağlama çeşitlerimiz curadan başlıyor, kopuz, bağlama ve çeşitli adlarla adlandırıyoruz ama genelde toplumumuz saz diyor. Saz bütün enstrümanların ortak adıdır ve toplumumuz son dönemlerde bağlama demeye başladı. Ürettiğim bağlamalar arasında farklar elbette vardır ve buraya gelen ögrencilere tek tek farklarını özelliklerini anlatıyorum. Korunma kısmına gelince sazımızın olduğu ortam çok fazla sıcak, çok fazla soğuk ortamda olmayacak ve genelde asılı kalırsa uzun ömürlü korumayı sağlamış oluruz.

Bizimde gördüğümüz gibi siz kurduğunuz atölyenizde yüzlerce saz imalat ediyorsunuz. Bir saz ne kadar sürede meydana geliyor, nelere dikkat ediyorsunuz?

Bağlamanın üretilme süresi bir haftada, bir ayda, altı ayda olabilir ama burada önemli olan yaş ağacı kullanmamaktır. Saz yaptığınız ağacın çok iyi kuru olması lazım. Yaş ağaçtan ürettiğiniz bağlamada sap atma, kapak çökme sağlıksız durumlar oluşma riski vardır. Benim ürettiğim sazlar genelde bir altı ay sap, kapak, tekneyi takarak asılı tutuyorum ve üçü bir arada kurumaya bırakılıyor. Altı ay sonra işlemeye başlıyorum, tabii burada dikkat ettiğimi kuruma işlemi gerçekleşmiş belirli kıvama gelmişse diğer tarafları ekleyerek bitiriyorum.

Sizin imalatınız sadece Almanya’ya mı yönelik yoksa Türkiye’ye de ihraç yapıyormusunuz. Özellikle AKM’lerimizde bağlama kurslarına giden çocuklarımızın, ailelerin, kurs ögretmenlerinin ihtiyaç halinde sizinle nasıl irtibata geçebilirler?

Son üç yıla kadar Türkiye’den fazla talep gelmiyordu ama şu an Türkiye’den çok fazla talep gelmeye başladı. Kaliteli sazları gören canlar ısmarlamaya başladı ve bende bu taleplere yetişmeye çalışıyorum. Belçika, Hollanda, Almanya’nın diğer şehirlerinde çok sık arayarak siparişler veriliyor, aslında bende bu kadar sipariş verileceğini beklemiyordum.

Burada verilen kurslara giden ögrencilere gelince elbetteki ararlarsa kendilerine kaliteli saz, ya da ücretleri konusunda yardımcı olurum. Bu üretimleri içimden geldiği gibi yapmak istediğimden işimde dürüstlük ilkesine büyük önem veriyorum. Özellikle gençlerimizin bağlamaya gönül vermesini, bağlama erleri olmasını çok istediğimden beni ararlarsa elimden gelen her desteği kendilerine verebilirim.

 

metin.kacmaz@alevi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir