Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AHA- PSAKD Genel Merkezi, Songül Tünçdemir’in Mahkemesi için katılım çağrısı yaptı. Hakı, hukuk, adelet yok sayılarak tutuklanıp Elazıg Cezaevi’ne konulan PSAKD Kartal Şube eski Başkanı Songül Tunçdemir, 22 Nisa’nda 2019 tarihi’nde mahkemeye çıkarılacak. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi yazptığı yazılı açıklmada Songül Tunçdemir’in tutuklanmasına ilişkin şunları söyledi   “Biz Songül canımıza dönük olarak gerçekleştirilen bu operasyonun asıl hedefinin bütün bir Alevi örgütlülüğü olduğunu elbette biliyoruz. Gün inancımıza, cemevlerimize, kurumlarımıza, üyelerimize ve yöneticilerimize sahip çıkma günüdür. Tutuklanan Songül canımız sadece Alevilerin hak ve eşitlik mücadelesinde değil, emekçi memurların ekonomik ve demokratik mücadelesinden kadın mücadelesine kadar toplumsal ve siyasal yaşamın her alanında zulme karşı ezilen, ötekileştirilen, sömürülen ve dışlanan bütün toplum kesimlerinden yana tavır alan bir duruş göstermiştir. Bu duruşundan dolayı da egemenlerin hedefi haline gelmiştir” denildi.

PSAKD Genel Merkezi‘nin, Songül Tunçdemir’in 22 Nisan‘da Malatya 5.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmasına kitlesel katılım çağrısı yaptığı açıklamanın davamında, davayla ilgil olarak şunlar kaydedildi:

‘‘Önceki dönemlerde Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüzde Genel Merkez Yöneticiliği, Malatya ve Kartal Şube Başkanlığı görevlerinde bulunan Songül Tunçdemir tamamen asılsız ve temelsiz suçlamalarla keyfi ve hukuksuz bir şekilde aylardır cezaevinde tutulmaktadır.
Tutuklanan Songül canımız sadece Alevilerin hak ve eşitlik mücadelesinde değil, emekçi memurların ekonomik ve demokratik mücadelesinden kadın mücadelesine kadar toplumsal ve siyasal yaşamın her alanında zulme karşı ezilen, ötekileştirilen, sömürülen ve dışlanan bütün toplum kesimlerinden yana tavır alan bir duruş göstermiştir. Bu duruşundan dolayı da egemenlerin hedefi haline gelmiştir. Haksız ve keyfi şekilde bir KHK ile çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden çıkarılıp, işinden ve ekmeğinden edilmiştir. Ancak Songül Tunçdemir Pir Sultan Abdal’ın direnişçi duruşunun temsilcisi olan Alevi bir kadın olarak zalimlere asla boyun eğmemiş, mücadeleden asla geri durmamıştır. Bu yüzden emek ve demokrasi mücadelesi veren birçok arkadaşımızla birlikte haksız ve hukuksuz bir operasyon sonucu gözaltına alınıp tutuklanmıştır.
Biz Songül canımıza dönük olarak gerçekleştirilen bu operasyonun asıl hedefinin bütün bir Alevi örgütlülüğü olduğunu elbette biliyoruz. Burada açıkça görülmektedir ki Alevi toplumunu korkutup sindirerek Alevi örgütlülüğünden uzaklaştırmanın ve bu şekilde asimile etmenin hesapları yapılmaktadır. Ancak egemenlerin bu kirli hesapları tutmayacaktır. Biz Aleviler olarak binlerce yıldır her türlü baskıya, zulme ve katliama karşın bugünlere kadar geldik. Doğru bildiğimiz yoldan bedeli ne olursa olsun vazgeçmedik. Hiçbir zulme boyun eğmedik. Haksızlık karşısında susmadık. Baskılar karşısında diz çökmedik. Tehditler karşısında yılmadık. Çünkü bizler Pir Sultan Abdal’ın torunlarıyız. Pir Sultan Abdal’ın inancı, bilinci ve direnci bizim rehberimizdir.
Açıklamanın davamında Alevilerin birlikte mücadelesine vurgu yapıldı.

‘‘Bu yüzden bütün halkımıza çağrımızdır;
Gelin haksız ve hukuksuz bir şekilde aylardır tutuklu bulunan Songül Tunçdemir’e sahip çıkalım.
Gelin 22 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 09:30’da Malatya 5.Ağır Ceza Mahkemesinde buluşalım.
Gün inancımıza, Cemevlerimize, kurumlarımıza, üyelerimize ve yöneticilerimize sahip çıkma günüdür.
Gün birlik, mücadele ve dayanışma günüdür.
Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan!
Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizleri yıldıramaz!
Songül Tunçdemir derhal serbest bırakılsın!
22 Nisan 2019 Pazartesi günü bütün halkımızı zulme karşı çıkmak için Malatya’ya davet ediyoruz!‘‘

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir