Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF  saldırıları Almanya’daki  TC Konsoloslukları’nın önünde protesto edecek  

 

Ankara’da Şahı Merdan Cemevi, Tuzluçayır DAD Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Batıkent Serçeşme Cemevi’ne yönelik eş zamanlı saldırılar gerçekleşti.

Ege Mahallesi’nde bulunan Şahı Merdan Cemevi’ne bir kişi ibadet sırasında saldırdı. Tuzluçayır’da Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şube Ana Fatma Cemevi’ne, Gökçebel Köy Derneği’ne ve Kızılay’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı’na eş zamanlı taşlı faşist saldırılar gerçekleşti. Batıkent Serçeşme Cemevi ve Oran Pir Sultan Cemevi’nin önünde ise polislerin beklediği belirtiliyor.

Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nde bir kadın yapılan bıçaklı saldırı sonucu yaralandı ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Türkiye’deki Alevi kurumları, Ankara‘da Cemevleri’ne yönelik yapılan saldırıyı  31 Temmuz’da Türkiye’nin birçok kentinde protesto edecek. Türkiye Alevi hareketinin, Cemevleri’ne yönelik saldırıyı protesto etmek için alanlara çıkmasına destek veren Almanaya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), yazılı bir açıklama yaparak kendisine bağlı olan Cemevlerini 31 Temmuz’da Almanya‘daki  TC Konsoloslukları  önünde kitlesel basın açıklamaları yaparak, Ankara’da Cemevleri‘ne  yönelik yapılan saldırıları protesto etmeye çağırdı.

AABF Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada “ Bugün Ankara’da Tuzlucayır ve çevresinde bulunan Cemevlerimze yönelik saldırılar olduğu bilgisini aldık. ” denildi. ‘‘Basın Açıklamasına Çağrı‘‘ başlıklı açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

”Türkiye’deki Alevi kurum başkanlarımız ile sürekli irtibat halindeyiz.

Yarın Ankara’da musahip kurumlarımız T.S. ile 17:00 ortak bir basın açıklaması yapacak.

Biz de yarın Avrupa saati ile 16:00’da Almanya’da bulunan TC Konsoloslukları önünde Türkiye’de kurumlarımızın yapacağı basın açıklamasına eş zamanlı ve destek amaçlı basın açıklaması yapacağız.

Yarın tüm canlarımızı ve dostlarımızı TC eyalet kosoloslukları önünde yapacağımız basın açıklamamıza davet ediyoruz.

Konuyla ilgili eyalet temsilciliklerimiz duyuruları yapacaklardır. Lütfen yapılacak duyuruları dikkatle takip ediniz.

Tarih: 31.07.2022

Yer: Almanya TC Konsoloslukları

Saat: 16:00

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Aşk ile.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.