Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avusturya’da, Hayat pahalılığı Protestosu

  -Aydın Şafak / Viyana-

Hayat Pahalılığını ve eflasyonun yükselmesinin bedelini halka ödetmeye çalışan Avusturyadaki koalisyon hükümetine karşı,Avusturya’nın dört bir yanında protesto edildi.17 Eylül 2022 Cumartesi günü Avusturya Sendikalar Birligi (ÖGB) Emperyalist ve kapitalist sistem, kirizin yükünü ve bedelini halka ödetmeye çalıştığını,buna sessiz kalınmıyacağını, artan hayat pahalılığın bir an önce önüne geçilmesi için,Avusturya’nın Viyana, Wr Neusdat, Graz, Nieder Österreıch, Aşağı Avusturya, Tirol ve Vorarlberg eyaletlerinde yüzbinlerin katılımı ile protesto edildi.

 Günler önce yapılan demokratik çağrılar, Avusturya sendikalar birligi dışında,diger yabancı kurum ve kuruluşlar da çağrıya kulak vererek geniş çaplı katılımlar sağladılar.Demokratik kitle örgütleri,Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ve bileşenleri bulundukları Eyaletlerde güçlü destek sağlıyarak bu protesto yürüşünü güçlendirdiler.

 Avusturya hükümeti Volkspartei (ÖVP) ve Yeşiller koalisyonu ile iktidardalar.Özellikle yaklaşık üç yıldır devam eden Virusun devamında da başarısız olduklarını, arada geçen kirizin yükünü ve maliyetini de halka ödetmeye çalışılması, ve son dönemlerde Rusya Ukrayna savaşının etkileri ile yüzbinlerce Ukranyalının ülkeye kabülünde,geçimini sağlamayıda bu giderlerin içine almaları gözden kaçmadı.

 Avusturya Cumhurbaşkanının Avusturya Televizyonu ORF1 de yaptığı açıklamada, Yürüyüşe işlerimin yoğunluğundan dolayı katılamadığını, ve hayat pahalığı karşısında emekçilerin haklı davasını destekledigini ve doğru haklı bulduğunu söyledi. Avusturya sendikalar birligi,hali hazırda brüt 1600 olan asgari ücretin,2000 Euroya çıkarılmasını talep ettiler.

 Avusturya da Hayat pahalılığına karşı halkın bir nebze de olsa katılımların bize göre az görüldügü gözlerden kaçmadı.duyarlılık konusunda halk durumundan memnunmuş gibi görünmesi, Alışverişlerde ise hayat çok pahalı demesinide biliyor. Yürüyüş alanlarında,ara sokaklarda halkla yaptığımız konuşmalarda hayat pahalılığında yakınanlar oldu.Ben yürüyüşe katılsam bile beni duymalarına rağmen aynı şekli ile faturalarımıza her gün yeni zamlar eklenmektedir.elbette duyarlılıklarla gücünü göstermeliyiz amma katılmamak seyirci kalmak anlamına gelmiyor dediler.

 Avusturya nın baş kenti Viyana da, Merkezi olarak Arsenalstr de başlayan Protesto yürüyüşü,Başbakanlık (Balhausplatz) binasının önünde kurulan bühne de yapılan konuşmaların ardında, Sendikalar birligi ve kurumlardan 6 kişilik bir heyet başbakanlığa çıkarak,İçinde talep ve önerilerin olduğu bir dosya sundular. Protesto konuşmalarının ardında olaysız bir şekilde yürüyüş hedefine ulaştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.