Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLER ALMANYA’DA YENİ BİR HAK EŞİTLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

AHA – Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu yeni bir kazanımın altına daha imza attı. AABF ile Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti arasında, 9 Nisan 2019 tarihinde Mainz Belediye Sarayı’nda hak eşitliği anlaşması imzalandı.

 

AABF halk eşitiliği anlaşmalarının ilkini 2012 yılında Hamburg Eyalet ile imzalamıştı. Bundan bir yıl sonra ( 2013 ) ikinci hak eşitlik anlaşması Niedersachen Eyaleti ile imzalandı. Daha sonra ise 2014 yılında Bremen Eyalet Hükümeti ile üçüncü hak eşitliği anlaşması imzalandı.

 

İmzalanan bu hak eşitliği anlşmalarıyala Almanya Alevi Toplumu‘nun birçok hakkını elde etmesine önclük yapan AABF, hak eşitliği anlaşmalarının dördüncüsünü 9 Nisan 2019 tarihinde Rheiland Pfalz Eyaleti ile imzaladı.

 

9 Nisan Salı günü saat 18:00‘de Mainz Belediye Sarayı’nda düzenlenen hak eşitiliği imza töreni ve bilgilendirme toplantısına Rheiland Pfalz Başbakanı Malu Dreyer, Mainz Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Ebling’in yanı sıra Alman siyasi partilerinin ve sivi toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıya AABF’ yi temsilen Başkan Hüseyin Mat, AABF Genel Sekreteri Ufuk Çakır, AABF 2.Başkanı Aziz Aslandemir, AABF yönetim kurulundan Fuat Ateş ile Sibel Turan, AABF Rheiland Pfalz Eyaleti Bölge Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, bölge AKM’leri, AABF İnanç Kurulu‘nun temsilcileri ve Almanya Alevi Kadınlar Birliği‘nin temsilcileride katıldılar.

 

Mainz Belediye Sarayı’nda düzenlenen hak eşitiliği imza töreni ve bilgilendirme toplantısı, AABF Genel Sekreteri Ufuk Çakır’ın selamlama konuşmasıyla başladı. Selamlama konuşmasının ardından Alevileri tanıtan kısa bir filim gösterimi yapıldı. Katılımcılar filimi pür dikkat izldiler.

 

Mainz Belediye Sarayı’nda düzenlenen hak eşitiliği imza töreni ve bilgilendirme toplantısının moderatör Ufuk Çakır, fili gösreriminden hemen sonra protokol listesindeki sıralmaya göre konuşmacıları konuşmalarını yapmaları için sırasıyla kürsüye davet etti. Mainz Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Ebling’nin, AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’ın, Rheiland Pfalz Başbakanı Malu Dreyer’in ve AABF Rheiland Pfalz Eyaleti Bölge Başkanı İsmail Talay’ın konuşmaları katılımcılar tarafından yoğun bir şekilde alkışlandı.

 

Konuşmaların sona ermesinin ardından hak eşitliği anlaşmasının imzalanması için protokol masasına gecildi. Rheiland Pfalz Başbakanı Malu Dreyer ile AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’ın hak eşitliği belegesini imzalamaları katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Ressam Erdal Güldağ tarafından cizilen bir resim tablosunun Aleviler adına Başbakanı Malu Dreyer’e hediye edilmesi hak eşitliği anlaşması imza törenine farklı bir renk kattı. Mainz Alevi Kültür Merkezi müzik topluluğu tarafından söylenen deyişlerin ardından imza töreni sonlandırılarak yemeğ geçildi.

 

AABF Genel Başkan Hüseyin Mat, Rheiland Pfalz eyaletiyle imzaladıkları hak eşitliği anlaşmasına ilişkin olarak şunları ifade etti:

 

‘‘Bu başarı ve guru hepimizindir.

 

Rheiland Pfalz Hak Eşitliği Anlaşması’nı imzaladık. Bugün Mainz Belediye Sarayı’nda Rheiland Pfalz Başbakanı Sayın Malu Dreyer, Mainz Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Michael Ebling, siyasi partilerin temsilcileri, inanç kurumlarının temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla imza törenini gerçekleştirdik.

  1. Kuruluş Yıldönümü’müzün en değerli hediyesini aldık. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Emek veren her can’a ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu kazanım otuz yıldır örgütlü verdiğimiz mücadelenin sonucunda elde edinmiştir.

Kurucu üyelerimiz başta olmak üzere, bugünlere gelmemizde emek veren, katkı sunan herkese teşekkür ediyor, mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum.

Bozatlı Hızır her daim ve her yerde yanımızda olsun‘‘ dedi

 

Rheinland-Pfalz eyaleti sadece Alevilerle anlaşma yaptı

 

Başkan Mat, imzalanan hak eşitli anlaşmlarının içeriğine ilşkin olarak şunları söyledi:

 

‘‘Rheinland-Pfalz’daki anlaşmanın bir özelliği var. Diğer eyaletlerde bu anlaşma aynı zamanda İslami kurumlarla da imzalamıştı. Ama Rheinland-Pfalz eyaleti, İslami kurumlarla böyle bir anlaşma yapmayı kabul etmedi. Sadece Alevilerle anlaşma yaptılar. Bu yalnızca Alevilerle imzalanan bir anlaşma özelliği taşıyor.‘‘

Bu anlaşmada özellikle öne çıkan maddelerden bir tanesi Alevi inancının resmi kabulüdür.

‘‘Cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul görmesi, okullarda Alevilik derslerinin verilmesi, üniversitelerde Alevilik kürsülerinin kurulması, Alevi İnanç önderlerinin diğer inanç önderleri gibi kabülü, devlet kurumlarının danışma kurullarında Alevilerin temsil edilmesi,Aşure Günü, Kurban Bayramı, Hızır Günleri, Nevruz, Hıdırellez, Sivas anması, Hacı Bektaşi Veli anması, Hz. Hüseyin’in şehadet günü olan olan Muharrem’in 10. gününün bu eyaletlerde Aleviler için resmi tatil günleri olarak kabul edilmesi, Alevilere kendi erkânlarına göre cenaze merasimlerini yapabilmesi ve talep olması durumunda özel mezarlık yerinin tahsisi gibi kapsamlı birçok hakkı içeriyor.‘‘ dedi.

 

www.alevihaberagi.com

Alevi Haber Ağı / Frankfurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.