Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Emek ve Özgürlük İttifakı: Şebnem Korur Fincancı ve TTB’nin Yanındayız!

Emek ve Özgürlük İttifakı, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı bugün sabbah erken saatlerde  gözaltına alınmasına ilişkin yazıl bir açıklama yaptı. ”Şebnem Korur Fincancı ve TTB’nin Yanındayız!” başlıklı yazılı açıklamada, Fincancı’nın gözaltına alınmasına ilişkin şunlar ifade edildi:

”Sessiz Kalmayacağız!’

Sansür yasası, televizyon ekranlarını karartma, gazetecilere operasyon, TTB’ye linç kampanyası şimdi de Şebnem Korur Fincancı’ya haksız ve keyfi gözaltı. Seçime giden yolun taşları AKP-MHP koalisyonu tarafından faşizmin kurumsallaşması adımları hızlandırılarak örülüyor. Siyasi iktidar seçim stratejisini tümüyle devlet şiddetine dayandırıyor, toplumsal gerilimi an be an yükselterek faşizmi tahkim etmeye çabalıyor.

Uluslararası hukuk tarafından savaş suçu kapsamına alınmış, savaş hukukuna aykırı olarak tanımlanmış ve çeşitli sözleşmelerle de yasaklanmış olan kimyasal silah kullanımı iddiaları

kamuoyunun gündeminde iken, iddiaları araştırmak ve etkin bir soruşturmayı başlatmak yerine iktidarın yerine getirmekle yükümlü olduğu bu sorumluluğu dile getiren insan hakları savunucusu ve adli tıp uzmanı Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı hedef göstererek gözaltına alıyor. Şebnem Hoca bir bilim insanıdır ve bilim insanı olmasını gereğini bir adım dahi geri adım atmadan yerine getirdiği için hedeftedir. Siyasi iktidar kendi krizinden çıkışı için şiddetten medet umarak tıpkı pandemi döneminde olduğugibi TTB’yi hedef alıyor.

Şebnem Hocamız yalnız değildir. Şebnem Korur Fincancı derhal serbest bırakılsın! Şebnem Korur Fincancı’nın ve TTB’nin yanındayız! Sessiz ya da seyirci kalmayacağız. Tüm demokratik kamuoyunu ses çıkarmaya ve danışmaya çağırıyoruz. Emek özgürlük için şimdi dayanışma ortak mücadele büyütme zamanı!”

 

26 Ekim 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir