Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Almanya‘ da etkinlikler hız kesmeden devam ediyor

Mehmet Tanlı / Hamma

Almanya‘ da tam geçmemesine rağmen Pandeminin hız kesmesi sonucu Almanya’ nın bir çok şehrinde sosyal, siyasal ve kültürel faaliyetlerde yoğunluk kazanmış durumda. Hem Alman kurumları hem de göçmen, Türkiyeli Dernekler düzenledikleri etkinliklerle hedef kitlelerine ulaşmaya onları bu yolla bilgilendirmeye, çalışmalara katmaya, kazanmaya çalışıyorlar.

Bu Dernekler arasında özellikle CHP birlikleri, Alevi Kültür Merkezleri ve diğer farklı gruplardan kültür dernekleri dikkati çekiyor. Tabiiki etkinlikler de kategorilerine göre değişiyor. İşte onlardan bize ulaşanların bazılarını sizlere duyurmak istiyoruz.

CHP Münster ve Çevresi Birliği CHP Münster ve Çevresi Birliği ‘’ Cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz ‘’ sloganıyla 29 Ekim Cumartesi günü saat 16.00 da Bielefeld Yeni Belediye Binasında CHP Milletvekilleri Av. Ali Mahir Başarır ve Doç. Dr. Yunus Emre’ yi konuk ediyor . Birlik Başkanı İbrahim Çelik ile yöneticilerden Bahar Coşkun ve Birol Keskin , Bielefeld ve çevresinde yaşayan tüm demokrat, cumhuriyet yanlısı yurttaşlarımızı bu toplantıya davet ederek Türkiyede’ ki Laik sisteme sahip çıkılması açısından çalışmalara destek çağrısı yaptılar.

Berlin CHP

Berlin CHP’ nin düzenlediği Cumhuriyet Balosunda onur konuğu eski SHP Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın onur konuğu olacak. Etkinlik Palais am See, Wilkestr. 1, 13507 Berlin adresinde ve saat 19.30 başlayacak.

CHP Köln ve Düsseldorf ile Çevresi Birliği

Yine Köln’ de CHP Köln Birliği, CHP Düsseldorf ve Çevresi Birliği Başkan Günay Çapan’ ın öncülüğünde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde ‘’ Yüzüncü yıla bir adım kala’’ başlığıyla Saal 2000 de saat 15.00 de başlayacak olan bir Cumhuriyet Bayramı Balosu düzenliyor. Bergisch Gladbachtaki bu etkinlikte CHP Milletvekilleri Ali Öztunç, Doç. Dr. Yunus Emre ve Ali Mahir Başarır birer konuşma yapacaklar. Aynı gecede sanatçılar Hüseyin Turan.Erdal Şahin, Ozan Koç ve Kazım Kamer sahne alacaklar. Bu etkinlik için önceden afişte yazılı numaradan rezervasyon yapılması gerekiyor.

AABF NRW Bölge Temsilciliği

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Kuzey Ren Vesfaya bölge temsilciliğide Oberhausen , Bergkamen ve Köln`de “ Türkiye yeniden şekillenirken Aleviler ne yapmalı? ’’ konulu bir Panel düzenliyor.

Panelde Hüseyin Mat ( AABK Başkanı), Selahattin Göktürk ( AABF NRW Bölge Başkanı) , Celal Fırat ( ADFE Genel Başkanı), Ercan Geçmez ( HBVAKV Genel Başkanı) , Cuma Erçel ( PSAKD Başkanı) konuşmalar yapacaklar.

Hamm Alevi Kültür Merkezi

12 Kasım Cumartesi günü ise Hamm Alevi Kültür Merkezi eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar ile Araştırmacı -Yazar Gazeteci Necdet Saraç ile bir Panel planlamış bulunuyor.’’ Otorıter Yönetim Anlayışına karşı Demokrasi ve İnsan Hakları Mücadelesi’’ konulu bu Panel Cemevi’nin Hohestrasse 44, 59065 Hamm adresinde yapılacak ve saat 17.00 de başlayacaktır.

CHP Württenberg

Yine CHP Württenberg Eyalet Yönetimi 13 Kasım’ da Heilbronn’ da DGB Hausta saat 14.00 te başlayacak olan ‘’ Atatürk’ ü anmak ve anlamak ‘ adlı bir Panel düzenliyor ve konuşmacılar CHP

Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ile CHP Eyalet Başkan Yardımcısı Sadık Öztürk.

Diğer kurumların organizasyonlarınıda haber ekindeki iletilerde, afişlerde görebilirsiniz.

 

 

Mehmet Tanlı 26.10.2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir