Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

TBMM önünde açıklama yapmak isteyen Alevi kuurmlarına polis müdahale etti- Video –

Alevi  örgütleri; Cemevleri ile ilgili yasa teklifinin görüşmeleri öncesinde, TBMM önüne yürüyordü. AKP’nin 21 maddelik torba kanun teklifinde Alevilikle ilgili düzenlemeleri içeren maddeler, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ‘Kültür’ ifadesiyle kabul edilmişti.Alevi kurumları söz konusu düzenlemeye karşı bugün Meclis’in Çankaya kapısı önünde eylem yapacaklarını duyurmuştu.

Meclis önünde açıklama yapmak isteyen Alevi kurumlarını çağrısyla Ankara’ya gelen kitleye epolis müdahale etti. Müdahale sırasında gözyaşartıçı gaz kullanan polise karşı Aleviler ve dostları attıkları direniş sloganlarıyla cevap verdiler.

Torba yasaya karşı Ankara’da TBMM  önüne gelmeye çalışan Alevilerin bir kısmı polis tarafından meclise yakın olan pazar yerinde bekletitildi.  Değişik noktalarda bekletilen  Alevi kitlesi direnişle polis barıkatlarını aşarak TBMM önüne ulaştı. Türkiye’nin farklı yerlerindeki Cemevleri’nde gelen Alevilerin TBMM önüne ulaşmak için oluşturdukları  yürüyüş kortejinin ön sıralarında yer alan CHP ve HDP Milletvekileri, polis müdahalesine karşı  çiddi bişr direnç gösterdiler.  Direnerek TBMM  önüne ulaşan Alevi kurumları, burada basını açıklaması yaptptılar.  Müdahale ile karşılaşan Aleviler, alana girişleri sırasında alkışlandı. HDP, TİP ve CHP’li milletvekillerinin katılım sağladığı açıklamyı ADFE Genel Başkanı Celal Fırat okudu.

8 Alevi örgütü, AKP tarafından torba yasa içerisinde Meclis’e getirilen cemevleri düzenlenmesine karşı eylem yaptı. Söz konusu yasa tasarısının bugün Meclis Genel Kurulu’na getirilerek görüşülmesi bekleniyor.

Meclis Çankaya kapısına yürümek isteyen ve polisin saldırısına uğrayan Aleviler, açıklamalarını gerçekleştirdi. Yasanın Alevilerin taleplerini karşılamadığını ve geri çekilmesi gerektiğini belirten Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAVK), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ile Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) adına ortak basın metnini Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat okudu. Açıklama okunurken, “Alevilik torba yasaya sığmaz” yazılı pankart açıldı.

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat’ın okuduğu basın açıklamasını tam metni şöyle:

“TORBA YASA DEĞİL EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ!
Siyasi iktidar ve AKP hükümetinin Aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor. Cumhuriyetin birinci yüzyılında eşit yurttaş olarak görülmeyen Aleviler, ikinci yüzyılda tamamen köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor. AKP’nin İstanbul ve Erzurum Milletvekillerince hazırlanan ve VERGİ USUL KANUNU ile BAZI KANUNALARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİNİN içerisine cemevlerinin aydınlatma, su ve personel giderleri gibi iktisadi ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik altı madde ilave edilerek Alevi sorunu çözülemez. Bu kanun ile Alevilerin İbadeti olan Cem ve ibadethaneleri olan Cemevlerimiz bir sorun olarak gösterilmektedir.
AKP bu yasa tasarısı ile Alevi İnancı ve Kimliğini zinhar inkâr etmek ve tanımamakla birlikte üstüne üstlük kendi zihniyetine göre bir ALEVİLİK TANIMI yapmaktadır. Bu yasa ile Aleviliği Sünni Geleneğin altında kültürel bir öge olarak göstermekte, İnancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları, Alevi halkının talepleri onlarca yıldır ortada dururken, bu yasa tasarısı ile AKP Hükümeti çözümü betonda, demir’de görmektedir. Yıllardır dile getirdiğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz, Siyasi iktidarda artık bunu görmek, anlamak ve uygulamak zorundadır.
ALEVİLER VAR, ALEVİLER BURDA VE ALEVİLİK HAKTIR!
Ve bir kez daha Analarımızla, Pirlerimizle, Dedelerimizle, yoluna sıtk-ı sadakatle bağlı çekilen onca eza cefa ve çileye rağmen yolundan dönmeyen talipleriyle halkın meclisinin önünden haykırıyoruz: EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ!
İnancımız 72 millete bir nazarla bakan ocak sistemi ile rıza ilişkisidir. Yolumuz rızalık üzerine yürür. İnancımızın sınırları kanunlar ya da kararnameler ile değil toplumsal rızalık esasıyla kendini ifade etmiştir. Bu yönüyle torba yasa yaklaşımı inancımıza saygısızlık olduğu gibi, ocaklarımıza kayyum atamaktır. Kabul etmiyoruz. Yol bir sürek binbir diyen inancımız her inancın içerisinde ki hakikat arayışına kıymet verir, kıymet bilir. Devlet bu kıymet de adalet şirazesi ile ancak mana bulabilir. Bugün kutuplaştıran, ayrıştıran, şiddet dili ve politikaları topraklarımızda derin ayrışmalara sebep olacak hırslar barındırıyor. Bu duruma ancak vicdan ile karşı durabilir. Bir birine hürmet ile yol bulabiliriz. Hakkımızdır ki inancımızın kök değerlerini yok edercesine zulme varan bu imha yasasını kabul etmiyoruz.
OCAĞIMIZA, İNANCIMIZA DOKUNMAYIN.
Biz Aleviler Cemevlerimizde, Cem ibadetimiz ile birbirimize niyaz olur, görür, görülürüz. Bin yılların birikimi inanç gerçeğimiz bu şekilde yaşamış ve yaşamaktadır. İnancımız El Ele- El Hakka düsturu ile rıza temelinde Hak ile Hak olmak gerçeğidir. Bu mana bağı ile her varlık birbirine niyazdır. Kimsenin inancını ve ibadethanesini tarif etmeyeceğimiz gibi, kimse de bizim inancımızı ve ibadethanemizi tarif edemez. İktidar Sunni – Hanefi inancına biz Alevileri de ekleme amacındadır. Biz tarif ve tahrif etmediğimiz gibi, bizlere de tarif ve tahrifi kabul etmiyoruz. Ve tekrar tekrar ifade ediyoruz.
CEM İBADETİMİZ, CEMEVLERİ İBADETHANEMİZDİR.
Geldiğimiz eşikte derin krizlere ve çatışmalara sebep olma potansiyeli yüksek siyasal süreçler tetiklenmiştir. Kaygısını derin yaşadığımız gibi, sorumluluğumuzun da farkında olarak ifade ediyoruz. Siyasi İktidarlar, Cumhuriyetin İkinci yüzyılında tekleşmiş yurt ve yurttaşlık ilişkisini, yeniden yorumlamak, yeni bir anayasa ile taçlandıracak güçlü bir iradeyi ortaya koymak zorundadır. Toplumsal birlik ve direncimizle eşitlik temelinde demokratik, laik bir geleceği birlikte kuracağımıza olan inancımızla, bir daha haykırıyoruz ki;
ALEVİLER VARDIR! ALEVİLİK HAKTIR.”

 

Alevi kurumlarına Meclis önünde müdahale

A

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir