Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

RIZASIZ LOKMA YEMEYİZ DİYENLER ANKARA’DA BULUŞTU! – VİDEO –

Alevi yol ve inanç önderleri Alevi kurumlarının öncülüğünde ” Yol Aşkına Birlik Buluşması” toplantısında bir araya geldiler.  Yolda birlik buluşması’nın divan kuruluna Eren Yıldırım Dede,  Sibel Yalçın Ana, Zeynep Kızilveren Ana, Ercan Özcan Dede, Muharrem Erkan Dede ve Cihan Saltuk Dede seçildi.
Zeynep Kizilveren Ana’nın Kürtçe gülbeng okuduğu toplantının açılış konuşmasını Divan Kurulu Başkanı Eren Yıldırım dede yaptı.  Pir Yıldırım, “Bir muharrem günü cumhurbaşkanı, Hüseyin Gazi Türbesi’ni ziyaret etti ve oraya kendi isteği doğrultusunda düzenleme yaptı. Ardından dergah ziyaretleri devam etti. Bu ziyaretler sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir birim oluşturacaklarını ve cemevlerini oraya başlayacaklarını söyledi. Ardından hazırlanan yasa tasarısı plan ve bütçe komisyonundan geçti. Bu hafta genel kurula gelecek. Bir torba yasası ile Alevilik dizayn edilmeye çalışılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.
Divan kuurlu başkanlığını Eren Yıldırım Dede’nin yürttüğü Ankara’daki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakıfı’nda gerçekleştirilen toplantıda ilk konuşmaya Alevi – Bektaşı yol önderi ve Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy yaptı.

Postnişini Veliyettin Ulusoy konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:  Yolumuzun temel kurumlarını yeniden yapılandırıyor ve Yol’dan vazgeçmemizi istiyorlar. Maaşa tenezzül etmeyiz. Bilinmesini isteriz ki Yolumuzdan asla vazgeçmeyeceğiz. Devletin yaptığı bizi incitmiştir. Devlet Aleviliğe açıkça müdahale ediyor ve dizayn etmeye çalışıyor. Bu düzenleme mevcut ayrımcılığı derinleştirecek. Alevilerin iç meselesine karışıyor ve müdahalede bulunuyorlar. Temel hak ve özgürlüklerimiz bağlamında taleplerimizin hiçbirini karşılamıyorlar. Alevi tarihinde maaş hiçbir zaman olmamıştır olamaz. Rızalığa dayalı sistem vardır bizde. Hiçbir dede ya da hizmet yürüten kişi maaş almamalıdır. Devlet Alevilerin taleplerini karşılamıyor. Aleviliği yok etmek, himayesi altına almak istiyor. Bunu asla kabul etmiyoruz” dedi

” Yol Aşkına Birlik Buluşması” toplantından Alevi kurum başkanları da söz alarak düşünclerini açıklaldılar.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  adına HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez:  ”Aeviler darda. Darda olduğumuzda pirlerimize analarımiza gideriz. Şimdi de dardayız ve size geldik. Bizim meselemiz elektrik, su değildir. Bir birim oluşturulacak ve birimde kimler görev alacak, ne yapacak belli değil. İşin özü bu. Alenen alternatif bir diyanet oluşturmaya çalışıyorlar. Ocaklarımızı yok etmek istiyorlar. Bizim taleplerimiz belli. Sorunumuz eşit yurttaşlıktir. Cemevleri bizim ibadethanemizdir. Oy kaygısıyla da hareket ediyorlar. Bizim tarihimizde Yolumuzdan asla vazgeçmemek vardır. Alevilik Aleviliktir”   vurgusunu yaparak konuşmasını bitirdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan: ” Yol’u bugünlere getiren temsilcilerimiz, kurumlarımızın yalnız bırakmayacağını biliyoruz. Yolumuza karşı yapılan saldırılara karşı birlik olmak çok önemli. Yarın meclis önünde taleplerimizi yine dile getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat: ” Yol’a zarar verecek bir şey yapmamak için çaba harcıyoruz” diyerek, “Hata yapmayalım diye bir araya geldik. Ortak bir şekilde konuşacağız karar vereceğiz. Biz her inancın özgürlüğünden yanayız. Bize onursuzca bir şey dayatılıyor. Bunu kabul etmiyoruz. Bu sadece Alevilerin meselesi değil. Bir dönüm noktasındayız. Ya kaybedeceğiz ya da onurlu mücadelemizi büyüyeceğiz” diyerek konuşmasın tamamladı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe:  ”Bin yıllık devlet aklı Aleviliği yok etmeye çalıştı. Geldiğimiz noktada yine Aleviliği yok etmeye çalışıyorlar. İnkar ve imha politikaları devam ediyor. Taktikler söylemler değişsede amaç aynı. Şimdi bizim değerlerimizle asimile etmeye çalışıyorlar. Yanlarına aldıkları çürük elmalarla bunu yapmaya çalışıyorlar. Buraya gelmeniz bizi çok umutlandırdı. Yarın meclis önünde ne kadar güçlü okursak bu torba yasayı yırtarız” İfadelerini kullandı.

DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu:  ”Sistemin Alevileri yok etmek istediğini ifade ederek, “İnancımızı, hafızamızı yok etmek istiyor. İnancımızı tarif etmek kimsenin haddi değil. Bize çaresizlik dayatılıyor. Size verdiğimizde yetinin deniliyor. İnançlar bir kalıba dökülemez. Hak olan eşit yaşamaktır. Anayasada eşit ve özgürce yaşayacağımız bir düzenleme istiyoruz” dedi.

Alevi Kültür (AKD) Genel başkanı İsmet Kurt:  ”Devlet 2 yıldır bir çalışma yapıyor. Eger bir düzenleme yapılacaksa temsilcilerle oturulmalı konuşulmalıdır. Çürük elmalar çıkacaktır. Eşit yurttaşlık istiyoruz. Taleplerimiz belli. Yıllardır dile getiriyoruz. Laik, sosyal ve herkese eşit bakan bir Türkiye istiyoruz. Alevilerin derdi çok. Yol’u doğru olanın yükü ağır olur. Biz bu Yol’dan dönmeyeceğiz”  ifadelerini kullandı.

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Haydar Baki Doğan: ”Bir kuşatma altındayız. Devlet kendi Alevisini yaratmaya çalışıyor. Birliğimiz, birlikte duruşumuz çok büyük önem arz ediyor. Alevilik vardır, Alevilik haktır.” dedi.
Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat: “Omuzlarımızda büyük bir sorumluluk var. Bir bölünme olacak. Dosta dost, düşmana düşman diyeceğiz. Bizler birlik olduğumuzda sürece yıkılmayız.” belirlemesini yaptı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir