Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

  Alevi Kurumları: Eşit Yurttaşlık taleplerimizden vazgeçmiyoruz!

Alevi kurumların tüm itirazlarına rağmen, AKP‘li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan KHK ile “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı”nı kurdu. Alevilerin inanç merkezi ve ibadehanesi olan  cemevleri, Alevileri devletin denetimi altına almak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlandı. Cemevlerinin elektrik-su giderleri ile Alevi dedelerinin maaşlarının devlet tarafından ödenmesi rüşvetiyle rejimin Alevi inancını yok sayan düzenlemelerine itiraz eden demokratik Alevi  kurumlarının Meclis önünde yapmak istedikleri kitlesel basın açıklması polis tarafından engellenmek istedi. Polisin saldırısına direnen Aleviler, barikatları yıkarak açıklamalarını gerçekleştirdi.

 Alevi çatı kuurmları, hem Meclis önündeki saldırıya hem de AKP‘li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan KHK ile “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” kurmasına ilişkin  yazılı bir açıklama yaptılar. Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

”Hınzır Paşa Bizi Berdar etmeden

Açılır Kapılar Şah’a gidelim

Siyaset Günleri Gelip Çatmadan

Açılın Kapılar Şah’a Gidelim…”

Eşit Yurttaşlık taleplerimizden vazgeçmiyoruz.

Halkından korkanlar bir gecede Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı adı altında Aleviliği asimile ve yok etme çalışmalarına, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasal bir zemin hazırladılar.

Bu kararnameyi hazırlayanlar şunu bilmelidir ki;

Biz Aleviler Kadimden bu yana, yetmiş iki millete bir nazarla bakmış, El- Ele, El-Hakka düsturu ile bu inancımızı bizden önceki ulularımızdan, pirlerimizden emanet almış ve inancımızı bizden sonrakilere teslim etmenin sorumluluk ve bilincindeyiz.

Devraldığımız bu tarihsel bilinç ve sorumluluğumuzla, 8 Kasım 2022’de Meclis önünde bu yasa tasarısını neden kabul etmediğimizi, son derece barışçıl bir gösteri ve basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştığımız günün gecesi, Alevilere GÖZDAĞI vermeye çalıştılar.

Biz Aleviler;

Kerbela’da İmam Hüseyin, Anadolu’da Hünkar, Banaz da Pir Sultan, Nurhak’ta Şah Kalender gibi ne inancımızdan geçeriz ne de yolumuzdan döneriz. Şah Hüseyin’in kanıyla çiziği sınıra sahip çıkma zamanıdır. Kerbela’dan bizlere miras kalan Hüseyni duruş, bizim omurgamızdır.

Bir kez daha, yine, yeniden belirtmek istiyoruz ki;

Bizler, Anadolu’nun çok kültürlü ve çok inançlı çeşitliliğini tekleştirmeyen, Laik ve Demokratik bir ülkede, birlikte yaşama sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz. Demokratik Mücadelemizi, Yasal ve Hukuki zeminlerde aramaya ve savunmaya devam edeceğiz.

“Bugün Erenlere Kurban,

Serim Meydanda Meydanda,

Bütün İkrar Canım Feda,

Canım Meydanda Meydanda,”

Aleviler vardır, Alevilik HAKTIR…”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir