Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de Alevi mitingi: Cemevleri Daire başkanlığını reddediyoruz! Video

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından Almanya’nın Köln kentinde yapılan mitingte AKP iktidarın Alevilerin İtirazlarını yok sayarak yasal zorbalık yoluyla  Alevi Bektaşi Kültür  ve Cemevleri Dairesi Başkanlığı kurmasına tepki gösterildi.

”Alevilik tornaya sığmza ” siyarıyla Köln’de gerçekleştirilen coşkulu Alevi mitinginde Cafer Kaplan ve Naime Nayman Ana gülbank okuyup delil uyandırdılar.

Kerbela’dan bugün  toplumsal özgürlük mücadelerinde  hayatını kayb edenleri için bir dakikalık saygı durşunun yapıldığı mitingin  açılış konuşmasını AABK İnanç Yol ve Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan dede yaptı.  .

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) tarafından 12 Kasım günü Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirilen mitinge binlerce kişi katıldı. Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerinden Alevilerin katıldığı ve Deutzer Werft’te gerçekleşen mitingde TBMM kabul edilen Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevleri Dairesi Başkanlığı’na tepki gösterildi.

AABK İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan’ın açılış konuşmasının ardından Avrupa’daki Alevi kurumları adına Türkiye’deki gelişmeleri değişik dillerde anlatan konuşmalar yapıldı.

Köln’de düzenlenen mtingte AABK adına eşit başkanlar konuştu. AABK Eşit Başkanları Nevin Kamilağaoğlu ve Hüseyin Mat, yaptıkları konuşmalarda Avrupa Alevileri olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın kanun hükmünde kararnamesiyle Kültür ve Türizim Bakanlığı bünyesinde  ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevleri Daire Başkanlığı’nın kurulmasını doğru bulmadıklarına ve Aleviler yapılan bu dayatmayı reddettiklerini söylediler.

Kanun hükmünde kararnamenin kendileri için yok hükmünde olduğunu belirten AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, konuşmasında şunları ifade etti:  ”Bunu reddediyoruz. Bu kuruma atanacak Aleviler düşkündür. Hiçbir şekilde bizim kapımıza gelmesinler. Cumhurbaşkanı tarafından atanan bu kurumun amacı Alevileri bölmekten başka bir şey değildir. Biz ise buradan bir kez daha ilan ediyoruz: ‘Alevilik haktır Aleviler vardır’. Tarihten gelen bir inancı kolay bir şekilde yok sayamazsınız. Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de Aleviliğin bir inanç olarak tanınmasını talep ediyoruz. Madem Türkiye Cumhuriyeti Anayasal sosyal hukuk devleti ise bütün inançların sosyal haklara sahip olması gerekiyor. Bu bir lütuf olmaması gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle pazar günü Türkiye’de sokağa çıkacak Alevilere selam ve saygılarımızı gönderiyoruz.”

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir