Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK’dan İstanbul saldırısı hakkında açıklama!

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yaptığı açıklamada, şiddetten arındırılmış siyaset ve yaşam için toplumsal barışı herkes için savunalım dedi.

 

AABK’nın yaptığı  yazılı açıklamada, İstanbul Taksim’de sivil halka yönelik yapılan saldırıya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

”Yeter Artık…

Şiddet toplumsal barış arayışımıza, huzurumuza ve farklılıklarımızla bir arada yaşama irademize saldırıyor.

Her gün canımız yanmaya devam ediyor. Bugün de Taksim İstiklal caddesinde yaşanan bombalı terör eyleminde 6 canımız hayatını kaybederken, 81 insanımız yaralandı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak bu patlamadan dolayı yaşadığımız derin acı ve üzüntüyü kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

ŞİDDETTEN ARINDIRILMIŞ BİR DÜNYADA BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAM İSTİYORUZ

Şiddetten arındırılmış bir dünyada barış ve huzur içinde yaşama felsefesi ve inancına sahip Aleviler olarak üzüntümüz, acımız derin ve öfkemiz büyüktür. Hayatını kaybeden tüm canlarımızın devri daim olsun. AABK olarak Türkiye’ye ve yaşamlarının yitirenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Saldırı kim tarafından ve hangi amaçla yapılırsa yapılsın, insanların yaşam hakkına yönelik her türden saldırı ahlaksız ve vicdansız terör eylemidir ve en sert düzeyde kınıyor ve lanetliyoruz.

Aleviler olarak tüm toplumsal kesimlerden şiddete karşı barış, yasaklara karşı demokratik refleks çağrısı yapıyoruz. Toplum olarak asırlardır süregelen şiddet, terör, çatışma ve gerilim ortamlarından rahatsızız. Şiddeti üreten ve kutsayan her türlü ideolojik dil ve çağrılar, toplumsal bölünmeye, gerilime ve çatışmaya zemin hazırlıyor.

Türkiye son yıllarda AKP ile sonucu belirsiz, şiddet dolu bir geleceğe sürükleniyor. Siyasetin görevi toplum barış, demokratikleşme ve sivilleşme yönünde adım atması gerekirken, gerilimi artıran siyaseti tercih ediyorlar.

AABK OLARAK HER TÜRDEN ŞİDDETİ RET EDİYORUZ

Türkiye ciddi bir krizin içindedir. Derhal çözmesi gereken ekonomik, sosyal, hukuki, siyasi, laiklik ve demokrasi gibi sorunları vardır. İşsizlik sorunu, gelir dağılımındaki adaletsizlik, eğitim sorunu, gençlerin geleceği, sağlık sorunu, artan açlık ve yoksulluk gibi, demokratikleşme ihtiyacı ile karşı karşıyayız.

AABK olarak her türden şiddeti ret ediyoruz. Ülkemizde şiddeti ve şiddet üreten politikaların durdurulması gerekir. Şiddetten arındırılmış siyasal hayatın yollarını tıkayanlar, şiddetten medet umarak iktidarlarını sürdürmek isteyen kim olursa olsun, halkın vicdanında suçlu olarak kalacaktır.

Çözüm bellidir; eşitlikten, emekten, demokrasiden, kardeşlikten, barıştan, özgürlükten, demokratik cumhuriyetten, laiklikten, soysal-hukuk devletinden ve insandan yana bir Türkiye’yi inşa etmektir.

AABK olarak herkesi böyle bir Türkiye’de buluşmak ve huzur için barışı inşa etmek için, şiddetten arındırılmış bir gelecek ve siyaset için herkesi toplumsal refleks göstermeye davet ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir