Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadın gazeteciler uğradıkları taciz ve şiddeti aktardı

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu düzenlediği basın toplantısında polis saldırısına ve tacizine maruz kalan gazetecilerin durumuna dikkat çekti. Söz alan gazeteciler uğradıkları şiddet ve tacizi aktardı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, polisin şiddetine dikkat çekti. TGS Genel Merkez’de yapılan açıklamada önce kadın gazetecilerin maruz kaldıkları şiddetin görüntüleri paylaşıldı. Komisyon adına açıklamayı Çağrı Sarı okudu. Sansür Yasası diye bilinen Dezenformasyon Yasasına vurgu yapılırken tutuklanan MA ve Jinnews muhabirlerinin durumu paylaşıldı. Ayrıca Komisyonun 13 gazeteci ile yaptığı anket çalışmasının verileri de kamuoyuna duyuruldu.

Son olarak, videoda da yer alan Evrensel Gazetesi Muhabiri Eylem Nazlıer ve Bianet Muhabiri Tuğçe Yılmaz açıklamada söz alarak yaşadıkları polis şiddetini paylaştı.

Nazlıer, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Taksim’de yapılan açıklamayı izliyordum. Açıklamaya polis müdahale etti, o dönem İstanbul Emniyet Müdür yardımcısı olan şahıs, bir kadın eylemciyi kastederek ‘bırakın gitsin şu o…’ gibi bir söz kullandı. O anı kaydettiğimi gördü, bana yöneldi. Telefonumu almaya çalıştı ama vermeyeceğimi ve diğer basın mensuplarının geldiğini anlayınca basın kartımı göstermemi istedi. O gün defalarca engellendim. O görüntüler çok tepki çekti. Ama birkaç gün sonra emniyet müdür yardımcısının terfi ettiğini öğrendim. Ödüllendirildi! Aslında bu biz gazetecilerin ‘rutini’ haline geldi. Sorumlular yargılanmadığı gibi hem cezasızlıkla hem de ödüllendirilmeyle mükafatlandırılıyorlar. Diğer olay ise Şebnem Korur Fincancı için yapılan eylemde gerçekleşti. Gösteriye katılan kitle çembere alındı. Ben de o çemberin içinde kaldım. Beni biraz geç fark ettiler. Fark ettiklerinde de çok sert bir müdahaleye maruz kaldım. Kollarımdan çekiştirmeye başladılar. O sırada kadın bir polis telefonuma ve basın kartıma el koydu. Bir taraftan da boğazımı sıktı. Gazeteciyim dememe rağmen gözaltı yapmaya çalıştı. Savaş alanı gibiydi ortalık” dedi.

Tuğçe Yılmaz da 1 Eylül 2022’de İstanbul Kadıköy’deki Dünya Barış Günü eylemlerinde haber takibi esnasında sivil polislerden birinin cinsel saldırısına maruz kaldığını aktardı. Yılmaz, “Bu kişinin adını bilmiyorum ama yanımda zaten muhabir arkadaşlarım da vardı. Diğer gazeteci arkadaşlarım da görüntü aldı. Taciz anının görüntüsü de var. Yaptığı eylemi, neyse adıyla direkt söyledim. Taciz anında kendimi savundum. ve elini üstümden ittim. Polisler, arkadaşlarının yüzü kayıtlara girmesin diye arkaya gönderdiler hemen. Şimdi ise süreç devam ediyor. Polisin kimliğinin tespit edilmesi ve diğer tüm süreçlerin ilerlemesi için avukatımla birlikte suç duyurusunda bulunduk. Her gün kadın ve LGBTİ+ları;sapkın, ahlâksız olarak hedef gösterenlerin kadın ve LGBTİ+ gazetecilere yönelik saldırılarına bugüne dek ben ve diğer meslektaşlarım sessiz kalmadık, bundan sonra da kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir