Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Fikir Atölyesi Derneği’nden örnek seminer

-Mehmet Tanlı-

Almanya`nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde faaliyet gösteren partiler ve inançlar üstü bir dernek olan Fikir Atölyesi Derneği‘ nin (FAD) Friedrich-Ebert-Vakfı (FES) işbirliğiyle düzenlediği “ Yeni dünya düzeni, Kimin hukuku geçerli olmalı, Türkiye ve Almanya‘ da siyasi gündem, Millet ittifakı, göçmenlik ve mültecilik‘‘ konulu seminer, Sauerland bölgesinde bulunan Willebadessendeki Jägerhof Hotelin‘ de yapıldı. Avukat Zeki Rüzgar, Aktivist Feridun Yılmaz ve Gazeteci-Sosyal Pedagog Mehmet Tanlı‘ nın konuşmacı olarak katıldığı, büyük ilgi gören bu seminere , avukat, psikolog, sosyal danışman, sendikacı, sanatçı, mühendis, iş insanı, emekçiler ve ev kadınlarından oluşan, farklı meslek gruplarından otuzun üzerinde insanımız katıldı. FAD yöneticisi Dr. Aydın Sayılan’ın organize ettiği Seminer Aydın Sayılan ve Vekil Başkan Orhan Göktan‘ ın katılımcıları selamlamasıyla başladı.

Yasa koyucu kuralı belirliyor

Seminerin ilk konuşmacısı Çağdaş Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu eski Üyesi Avukat Zeki Rüzgar yeni dünya düzeninin hukuki boyutunu mercek altına alırken şunları söyledi; ‘’ 1947’ den sonra kurulan hukuk düzeni işlemez durumda. Yeni bir hukuk sistemine ihtiyaç var. Hukuk hem savaşı durduran hem de egemen güçlerin hukuku ise savaşın gidişatını belirleyen önemli bir faktördür. Her kural hukuk değildir. Hukukun ortaya çıkışının ilk nedeni hırsızlığı önlemekti. Gerçek hukukta kurallara hem toplum hem de devletin uyması lazım. Hukukun iki önemli görevi vardır birincisi toplumsal düzen ikincisi ise adalettir. Şu an Türkiye’ de ne yazıkki karikatürize edilmiş bir hukuk vardır. Bu nedenle 5 li çete ve diğer Holding sahipleri uluslararası tahkim kuruluna, Londradaki mahlkemelere kendi mahkemelerinden daha çok güvenmektedirler. Haksızca verilen her karar toplumsal yaralar açar ‘’ dedi.

İnsan hakları savunucusu Feridun Yılmaz ise AKP` nin bir Proje partisi olduğunu 12 Eylül faşist askeri darbe sonrası Türkiye’ nin yeniden dizayn edildiğini, yüzbinlerce ilerici insanın hapislere atıldığını, sürgüne zorlandığını söyledi. Şu an hapishanelerdeki kötü muameleye ve politik tutsakların hapishane koşullarına, onların uğradıkları fiziki ve psikolojik işkencelere dikkat çeken Yılmaz duyarlı herkesi bu mahkümlarla dayanışmaya çağırdı.

Türkiye’ de ilk seçimde politik değişim yaşanacak Seminerin son konuşmacısı Sosyal Danışman-Gazeteci Mehmet Tanlı ise Almanya’ da şu an en önemli gündem maddesinin artan enerji fiyatları , hayat pahalılığı ve Rusya -Ukrayna savaşı olduğunu söyledi.

Göçmenler açısından diğer sıkıntılı bir konunun da ırkçılık ayrımcılık olduğunu ama Berlinde’ ki üçlü koalisyonun vatandaşlık yasasını reforme edeceğini , vatandaşlığa geçişin kolaylaşacağını ve çifte vatandaşlık yolununda açılacağının müjdesini verdi. Türkiyedeki politik durumla ilgili olarakta Tanlı ‘’ tüm eksikliklerine rağmen Millet ittifakının desteklenmesi gerekiyor. Dileğim bu ittifaka HDP ve diğer Sol, Sosyalist partilerin de ya tepede ya da tabanda, sandıkta katılmasıdır. Muhalefetin önünde iktidar olmak için büyük bir fırsat var onlar yurttaşın güvenini kazanacak projeler sunmalı, yollar bulmalılar.

Taksim saldırısı sonrası Türkiye’ yi çok sancılı bir seçim süreci beklemektedir ama ilk seçimde Türkiye’ de bir hükümet değişikliğine kalpten inanıyor ve halklarımıza güveniyorum. Türkiye

uygar dünyadan kopmayacak bu yanlıştan dönecektir’’ dedi. FAD ‘ nin seminerinin akşam bölümlerinde ise sazlı sözlü eğlence de yapıldı. Katılımcılar arasında bulunan sanatçı Gani Cansever( Heval) ve diğer müzisyenler İsmet Kılıç, Kazım Saygın, Canan Gökalp ve Betül Özgül hem solo hem de birlikte bir müzikal ziyafet sundular, şiirler söylediler.

FAD Semineri, Fikir Atölyesi Derneğinin 15 Ocak 2023 tarihinde Duisburg’ ta yapacağı Genel Kurulun

duyurulması ve seminerin birlikte değerlendirilmesiyle son buldu.

 

 

Mehmet Tanlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir