Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP Alevi masasi milletvekilleri, ortak soru önergesi verdiler

HDP’nin Alevi masasi milletvekilleri Tülay Hatimogulları Oruç, Kemal Bülbül, Ali Kenanoğlu ve Zeynel Özen Bursa’ın Ohrangazi İlçesi’ndeki Hürriyet Anadolu Lisesinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in geçen Cuma günü ders verdiği sınıfta Aleviler hakkında sarf ettiği nefret söylemine ilişkin bugün ortak soru önergesi vererek konuyu Meclis’in gündemine taşıdılar.

Bursa Hürriyet Anadolu Lisesinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz geçen Cuma günü ders verdiği  sınıfta, “ Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değil. Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Peygamberimizin yerine koyuyorlar, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşması zinadır” ifadelerini kullanmıştı.

HDP’nin Alevi masasi Adana Milletvekili Tülay Hatimogullar Oruç’un, Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün, İstanbul Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ile Zeynel Özen’in, öğretmen Mehtap Cengiz’in Alevilere hakaret etmesine ve nefret suçu işlenmesine ilişkin  Meclis’e  verdikleri ortak soru önergesinin tam metni şöyle:

”TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96 ile 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Bursa’da Hürriyet Anadolu Lisesinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in sınıfta, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değil. Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Peygamberimizin yerine koyduklarını, çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğunu” söylemesi üzerine sınıfta bulunan Alevi öğrenciler durumu ailelerine bildirdi. Ailelerin okula gelerek duruma tepki göstermeleri ve suç duyurusunda bulunmalarının ardından Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Fakat bu kişi soruşturma aşamasında açığa alınmayıp, görevini yapmaya devam etmektedir.

Bu şahsın Alevilere karşı nefret söylemleri çok açık ve net bir insanlık suçudur. Türk ceza kanununun 216. Maddesinde belirtilen halkı kin ve düşmanlaştırma veya aşağılama suçu işlenmektedir. Nefret söyleminde bulunan bir eğitimcinin mevcut okulda veya başka bir okula tayin edilerek eğitim faaliyetlerine devam etmemelidir. Başka bir okula tayin edilmesi halinde, nefret dolu düşüncelerini yaymaya devam etme ihtimali her zaman bakidir. Soruşturmanın selameti açısından derhal açığa alınmalı ve eğitimcilik yapmamalıdır.

Öte yandan Alevi öğrencileri bu örnekteki gibi sıklıkla nefret suçlarına maruz kaldığı zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin “eşitlik ilkesine aykırı” olduğuna hükmeden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) ve Türkiye’deki birçok yargı kararına rağmen uygulamada herhangi bir değişiklik olmadan devam etmektedir.

Bu bağlamda;

 

  • Bursa’da Hürriyet Anadolu Lisesinde görev yapan Alevilere hakaret eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in hakkındaki yoğun şikâyetlere rağmen soruşturma aşamasında neden halen açığa alınmayıp, görevden el çektirilmemiştir?

 

  • Öğretmen hakkında bir soruşturma başlatıp bitene kadar önümüzdeki süreçte görevden el çektirilmesi düşünülmekte midir?

 

  • Alevi çocuklarının bu örnekteki gibi sıklıkla nefret suçlarına maruz kaldıkları zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin “eşitlik ilkesine aykırı” olduğuna hükmeden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Türkiye’deki birçok yargı kararının gereğinin yapılmasına dair Milli Eğitim Bakanlığı olarakherhangi bir planınız var mıdır?”

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir