Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİ KURUMLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA: CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILINÇDAROĞLU’NA YAPILAN SALDIRI, ” SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR!”

AHA – Avrupa ve Türkiye’deki Alevi Kurumu ortak bir açıklama yaparak, asker cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınadılar.  Açıklmada “… biz Aleviler, organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlamış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz, Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi, kolektif birlikteliğimizle cevap vereceğimizi bildiriyoruz” denild.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Demokratik Alevi Dernekleri tarafından yapılan ortak açıklamada,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının vatandaşların saldırısı olmadığına dikkat çekildi.

Yapılan ortak açıklamada şunlar ifade edildi:

Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması, olağan görülmesi, hatta özerkliklerle donatılmış olması yeni değil.

Bu şiddet; Hâkimiyet ve iktidar ilişkileri arasında beslenen grupların, benzer senaryo ve değişik boyutlarda halkı birbirine bırakma taktiğidir.

Sayın Kemal Kılıçtaoğlu’na yapılan saldırıya bakarsak başta Sivas, Maraş, Çorum ve nice katliamın başlangıç tablosuna benzediğini görüyoruz..

Yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır, insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük ,içimiz acıdı , kırgınlığımız aklımıza geldi “yinemi dedik”….

Bu saldırı vatandaş saldırı olamaz organize edilmiş, planlanmıştır.

Özellikle seçim döneminde sevginin, hoşgörünün ve birlikte yaşama tahammüllünün şiddet söylemleri ile yok edildiğini hepimiz biliyoruz, ülkemizin sosyal dokusu bu söylemler yüzünden çökmüş, iktidar güçlerinin şiddet söylemleri ile halk bloklaştırılmıştır.

Şiddet içeren ucuz “popülizm söylemleri “ , “sosyal muhafazakârlık dili ” vb kavramları kullanıp, devletin “beka” sorununu şiddet ilişkisine çevirerek halkı tehdit edenler bu tabloya dönüp bir baksın. Bu söylemlerin, eş zamanlı olarak günlük yaşamın çeteleşmesine sebep olduğunu ve bugünkü saldırının bu söylemlerin sonucu olduğunu kimse inkâr edemez.

Ancak yerel seçimler gösterdi ki; Ülkeyi salt sosyal-siyasal sorunlar temelinde ayrıştırmak imkânsızlaştırmıştır ve tüm halklar ortak barış, güven ve huzur doktrini temelinde birleşmiştir.

Ve biz Aleviler, organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlamış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz, Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi kolektif birlikteliğimizle cevap vereceğimizi bildiriyo bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Alevi Haber Ağı / İstanbul

www.alevihaberagi.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir