Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Cumhurbaşkanlığı adına yapılan açıklama: “CHP Genel Başkanını protesto eden vatandaşlarımıza terörist muamelesi yapmak doğru değildir”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, asker cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yapılan saldırı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Fahrettin Altun tarafından yapılan açıklmada saldırıyı yapanlar değil, saldırıya maruz kalan Kılınçdaroğlu suçlanmakatadır. Bu açıklamada dile getirlen görüşler, Kılıçdaroğlu’na saldıranlarına arkasındaki siyasal gücün AKP – MHP  ittifakı olduğunu açık seçik bir şekilde ortaya koymakatadır:

“Şiddetin hiçbir türü tasvip edilemez. Biz kimilerinin yaptığı gibi şiddetin önüne ‘devrimci’ sıfatı getirip, şiddeti ‘devrimci şiddet’ diyerek meşrulaştırmayız. Şiddetten medet ummayız.” diyen Altun, “Önemli bir yanlışın altını çizmemiz gerekiyor. Dün Kılıçdaroğlu’na tepki gösterenlere ‘bir grup öfkeli marjinal insan’, ‘organize suç şebekesi’ muamelesi yapmak doğru değildir. Oradakiler kahraman şehidimize karşı son vazifelerini yerine getirmek için bir araya gelmiş şehit yakınlarıydı. Kardeşleri, evlatları, bugüne kadar 40 bin canımızı kalleşçe almış terörist bir örgüt tarafından şehit edilmişti. Birileri Erdoğan nefretinden dolayı bu teröristlerin siyasi uzantılarını desteklemeyi, onlarla ittifak kurmayı kendilerine yediriyor olabilir ancak halk bu işbirliğini kesinlikle hazmedemiyor.” ifadelerini kullandı.

Altun, açıklmanın davamında saldırıya ilişkin şunları söyledi:“Kardeşlerimizi, evlatlarımızı, babalarımızı şehit vererek bugünlere getirdiğimiz bir mücadeleyi ve bu mücadeleyi kime karşı verdiğimizi unutacağımızı düşünmeleri bu toplumun kodlarına ne kadar yabancı olduklarının bir kanıtıdır. Tarifsiz bir acının yaşandığı böylesi bir atmosferde gerilimin bir parçası olacak davranışlar ne yazık ki bu istenmeyen olaya zemin hazırlamıştır. Ülkemizde protesto hakkı anayasal koruma altındadır. Yaşanan olay sırasında bu anayasal sınırları aşarak fiilen şiddete başvuranlarla ilgili adli süreç zaten başlatılmıştır. Ancak CHP Genel Başkanını seçim döneminde kullandığı dil ve kurduğu ittifaklar sebebiyle protesto eden vatandaşlarımıza terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz.”

“Atatürk’ün partisinin genel başkanı Ankara’da bir şehit cenazesinde vatandaşın tepkisiyle karşı karşıya kalıyorsa öncelikle şapkasını önüne alıp muhasebe yapması gerekir” diyen Altun, “Bu tepkiyi alan herhangi bir siyasetçinin, kendi sorumluluğunu düşünmek dururken halka ‘marjinal bir grup’ muamelesi yapması gerçekten hayrete şayan bir durumdur. ‘Ben neden milletimin gönlünden bu kadar uzak düştüm’ diye sormak yerine, halka parmak sallaması üzücüdür .Hiçbirimiz bir siyasetçinin böyle bir duruma düştüğünü görmek istemezdik.”

“Yaşanan olayın spontane geliştiği, planlı olmadığı gün gibi aşikardır. Her ne olursa olsun soğukkanlılığımızı korumalı ve bu toplumsal öfkenin kaynağına inmeliyiz” diyen Altun, “CHP’nin terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile kurduğu ittifak ve seçimden sonra HDP tarafından yapılan ‘biz kazandırdık’ açıklamaları toplumun kahir ekseriyetinde ciddi bir tepki yarattı” değerlendirmesinde bulundu.

Altun’un açıklamaları şu sözlerle bitirdi:

“Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun şehit yakınlarının tepkisini, daha önce Artvin’de kendisine yapılan PKK saldırısı ile bir tutmasını da kabul etmek mümkün değildir. Kimse teröristlerle şehit yakınlarını aynı kefeye koymaya kalkamaz. Cenazede olan olay maksadını aşan, tasvip etmediğimiz bir tepkidir ama evlatlarını şehit vermiş, ocağına ateş düşmüş, ay yıldız için bedel ödemiş bu ailemizi PKK ile bir tutmak, henüz daha toprağı kurumamış şehidimizin aziz hatırasına hakarettir, ihanettir.”
Cumhurbaşkanlığı adına yapılan bu açıklamada saldırganlar savunulurken Kılıçdaroğlu ‘‘ suçlu‘‘ ilan ediliyor. Bununlada yetinmeyen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kılınçdaroğlu’nu ihanet ile suçlayan sözler ediyor.
Cumhurbaşkanlığı adına yapılan açıklamadan sonra daha iyi gördük CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kimlerin neden saldırdıklarını. Altun’un yaptığı açıklamada alt alta sıralanan saldırının gerekçlerinden biris, HDP’nin yerel seçimlerde CHP’ye verdiği destek olarak öne çıkarılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir