Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇTAROĞLU’NA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI KINIYORUZ!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, bugün Ankara’da faşist bir güruhun fiziki saldırısına uğradı. Kendisine acil şifalar diliyor, geçmiş olsun diyoruz.

Saldırı, farklı etnik, inançsal, kültürel kimliklere sahip toplumsal kesimleri ve demokrasi güçlerini hedef almak üzere yaratılan ve özellikle seçim ortamlarında gemi azıya alınan nefret ikliminin bir sonucudur. Kılıçdaroğlu’nun Dersimli ve Alevi kimliği bu saldırıya uğraması için yeterli bir sebep sayılmıştır. Saldırı, Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı başta olmak üzere devlet yetkilerinin teşvikiyle gerçekleşmiştir. Saldırıdan sonra adet yerini bulsun diye atılan hamaset nutukları ve dökülen timsah gözyaşları da bu gerçeği değiştirmiyor.

Yerel seçim çalışmaları boyunca AKP-MHP ittifak blokuna karşı duran bütün güçler “Vatan bekası”na yönelen “terör odakları” ve “zillet bloku” olarak kriminalize edilmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP’nin hapiste tutulan eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bu “zillet ittifakı”nın mimarları olarak bugünkü saldırıyı gerçekleştiren ayak takımı gibi faşist güçlerin hedefi haline getirilmiştir. Özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, verdiği saldırgan demeçlerle sivil saldırı çetelerinin ve devletin kolluk güçlerinin yasadışı davranışlarına zemin hazırlamıştır.
Sivil bir güruhun Dünya kamuoyunun gözleri önünde ve devletin resmî temsilcileri ve kolluk kuvvetlerinin himayesinde CHP Genel Başkanı’na saldırması, açlık grevinde bulunan çocuklarına sahip çıkmaya çalışan tutuklu annelerinin darp edilmesi, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın seçilmiş İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmayı reddetmesi birbirinden bağımsız tesadüfü gelişmeler olarak görülemez. Bu gibi gelişmeler daha çok iktidar nimetlerinin elinden gitmesine karşın büyük toplumsal felaketleri de göze alarak direnen bütün diktatör rejimlerin tipik davranışlarını ifade etmektedir. Kitle ve arkasındaki güçlerin desteğini giderek kaybeden AKP-MHP İttifakı, kolay kolay sahneyi terk edeceğe benzemiyor. Demokrasi güçleri, Sivas Alevi Katliamı benzeri canilikler de dahil, kitle katliamları ihtimallerine ve diğer provokasyonlara karşı uyanık davranmalıdır. Ortak hareket etme dinamiklerini yaratmak için çaba göstermeli, güç temerküz etmek için hiç bir özveriden kaçınmamalıdırlar.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir