Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

IŞİD’in Türkiye emiri konuştu

Nazım Daştan/MA

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Dêra Zor’da yaptığı operasyonlarda yakaladığı IŞİD’liler arasında Türkiye emirlerinden İlyas Aydın’ın da olduğu ortaya çıktı. IŞİD içerisinde Ebu Ubeyde Türki olarak bilinen Aydın, aynı zamanda İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesince IŞİD ana davası olarak yürütülen davanın bir numaralı sanığı olarak biliniyor ve terörle arananlar listesinde kırmızı kategoride aranıyor. IŞİD içerisinde Şam toprakları olarak adlandırılan Suriye’de ideolojik alan sorumlularından biri olan Aydın, Türkiye’de bir cemaatin liderliğini de yapmış. Suruç katliamına ilişkin de konuşan Aydın, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

Defalarca yakalanmış

Aslen Erzurum’un İspir ilçesinden olan Aydın, İstanbul’da doğup büyümüş. Lise mezunu olan Aydın, daha önce El Kaide’den defalarca yakalanıp, tutuklanmış. Bu davalarında 25 yıl hüküm de giyen Aydın, liseyi bitirdikten sonra 2007-2008 yılları arasında Mısır’da şer-i ilimleri okumuş. Aydın’ın 2 eşi, 2 eşinden 8 çocuğu bulunuyor.

Kendine ait cemaat kurdu

Döndükten sonra İstanbul’da gençlerle birlikte dersler yaptığını belirten Aydın, bunların hem itikadi hem de fıkhi dersler olduğunu söyleyerek, dersleri internette de paylaştıklarını aktardı. Bunun için bir internet sayfası açtıklarını ve isminin de “www.islamdaveti.com”olduğunu kaydeden Aydın, “Öncesinde Ebu Ubeyde adında bir cemaat kurmuştum. Bu şekilde paylaşımlarımız ilgi görünce siteye bizimle iletişime geçecekleri bir bölüm açtık. Ardından Şirinevler’de bir mescit açtık. Her hafta Cuma günleri insanları buraya davet ederek, orada tefsir dersleri veriyordum. Bu şekilde büyüdük. Bu cemaatin lideri benim. Benim cemaatimden onlarca kişi IŞİD’e katıldı” dedi.

İstanbul’daki bayram namazı

Aydın, 2014’te İstanbul Ömerli’de toplu olarak kılınan Bayram Namazını örgütleyenlerden biri olduğunu belirterek, o gün kitleye hitaben konuşma yaptığını kaydetti. Namazı kıldıranın Zaza Mustafa adında yakın bir arkadaşı olduğunu belirten Aydın, o dönem irili ufaklı cemaatlerin bir araya geldiğini aktardı.

Kontağı İlhami Balı sağladı

O dönemler IŞİD’le çalışan bazı tanıdıklarının olduğunu dile getiren Aydın, “Onların arasında Ebu Bekir Türki de vardı. O dönem IŞİD’in hudut sorumlusuydu. Asıl ismi ise İlhami Balı’dır. Onu daha önceden de tanıyordum. İlhami yaralıların Türkiye’ye getirilip, götürülmesi ile ilgileniyordu. Onun IŞİD’den tanıdıkları vardı. Yanında Abdülhakim diye bir çocuk vardı. O beni tanıyınca neden onlara katılmadığımı sordu. ‘Bize niye yardımcı olmuyorsun. İnsanlar seni seviyor, izliyor. Türkiye’de bir gücün var. Ben ideolojik bazı meseleler olduğunu ve bunların netliğe kavuşması gerektiğini söyledim. Aynı zamanda İslam devletinin üst kademeleri ile tanışmama vesile oldu. ‘Yetkili biri ile görüşürsen belki anlaşırsınız’ dedi. Ben de ‘Herhangi bir yerin kadısı ya da komutanı benim için ölçü değil. Üst rütbeli biri lazım’ dedim. Ebu Muhammed Adnani’yi önerdi. İslam devletinin Bağdadi’den sonra gelen adamıdır. IŞİD’’in resmi sözcüsüdür. Bu şekilde onlarla görüşmeyi kabul ettim” diye konuştu.

‘Bağdadi ile görüştüm’

Aydın, IŞİD’in Kobanê’ye saldırılar gerçekleştirdiği 2014 yılının Haziran ayında Suriye’ye geçtiğini dile getirdi. IŞİD’e geldiği sırada IŞİD’’in Kobanê’de 315 köyü ele geçirdiğini söyleyen Aydın, çatışmaların devam ettiği dönemde Girê Spî’ye de gelip gittiğini ifade etti. Nasıl geçtiğini anlatan Aydın, bu konuda arkadaşı İlhami Balı’nın devreye girdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Yolun içeride ve dışarıda bütün sorumluluğunu İlhami Balı yaptı. Öyle herkes kafasına göre sınırı geçip, İslam devletine katılamaz. Örgütün üstten haberi olduğu için beni Cerablus’ta direk Adnanî’nin adamları aldı. Antep’in Cerablus sınırından geçtim. Adnani Bab’ı merkez olarak kullanıyordu. Halep, Minbic, Ezaz, Cerablus’tan Hama’ya kadar bölgelerden sorumluydu. Onunla Bab’ta askeri bir karargâhta görüştük ve ona biat ettim. Örgüte katıldıktan 2 yıl sonra Bağdadi ile de görüştüm. Katıldıktan sonra IŞİD içinde ideolojik alan sorumlusuydum. DAİŞ Suriye’yi Şam toprakları olarak görüyor. Ben de burada üst düzey yetkililerinden biriydim.”

‘Kobane’ye saldırı emrini 3 kişi verdi’

Daha sonra Kobanê’ye yönelik saldırılara değinen Aydın, Kobanê’nin DAİŞ için temel handikaplardan biri olduğunun altını çizdi. Dünyadaki diğer örgütler gibi demokratik bir yapıya sahip olmadıklarını belirten Aydın, şunları aktardı: “Bir yere saldırırken, gidip askerlere sormazlar. İslam devletinin yönetimi imamdır. Altında da 6 kişiden oluşan yüksek askeri şura bulunur. Bütün idareyi bu 7 kişilik ekip yapar. Hatta bu kişiler de alınan tüm kararları bilmez. Sadece imam ve şura meclisi bilir. Şura meclisi de iki kişiden oluşur. Kobanî’ye saldırı 3 kişinin verdiği bir karar sonucu ortaya çıktı. O zaman Til Ebyad ve Cerablus örgütün elinde. Muhacir girişi Türkiye üzerinden oluyordu. Bütün patlayıcılar, kimyasal maddeler, yaralıların tedavisi başta olmak üzere her şeyi Türkiye kapısı üzerinde yapıyoruz. İki yerin birbirine ulaşması için ortada bir Kobanê kantonu var. Ve orada bulunan Kürt güçler, bölgenin kendi bölgeleri olduğunu söyleyip, alacaklarını söylüyorlardı. Rakka’ya en yakın yer de burasıydı. Bu durum bir tehlikeydi.”

‘En büyük hatamız Kobane’

Siyasi ve askeri olarak hatalarının olduğunu kaydeden Aydın, devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Siyasi olarak biz savaşta düşmanı hiç azaltacak bir siyaseti izlemedik. Daha çok düşman edinmek, daha güzeldir mantığı ile yaklaşıldı. Bu, Hz. Muhammed’in siyasetine bile uygun değil. O Medine’ye girerken, gidip Yahudilerle anlaşıyor. Düşünün böyle hareket ediyor. Biz tam aksini yaptık. Bu siyasi hatamızdır. İkincisi insanları kameralar önünde kesmek, yakmak ve öldürmek ister istemez büyük bir düşmanlık yarattı. Bu da ikincisiydi. Ama aynı zamanda örgüte çok şey de kattı. Dünyada aşırı fikirleri olanların hepsini kendisine kazandırdı. Ama bir ideoloji üzerine toplamasanız insanları, toplandığı gibi parçalanması da İslam devletindeki gibi hızlı oluyor. Askeri olarak en büyük hatamız ise Kobanê gibi bir yerde 3 bin 500 askerimizi öldürtmekti. Savaşın ilerleyen zamanlarında bile biz hala devletiz ısrarı başka bir hataydı. İslam devletinin bütün hataların en büyük sebebi özgüvendir.”

Sınırları açık tuttular

ABD ve Türkiye’nin savaşın başlarında Türkiye tarafındaki kapıları açarak, gençleri Beşar Esad’ı düşürmek için Suriye’ye gönderdiğini dile getiren Aydın, bunların radikal ve İslamcı gençler olduğuna değindi. Bu durumun aşama aşama IŞİD’e kadar geldiğini ekleyen Aydın, belli bir süre kimsenin kendilerine dokunmadığını belirterek, bu durumun Suruç patlamasına kadar böyle gittiğini ifade etti.

Suruç katliamı

Suruç katliamının nasıl ve kimin gerçekleştirdiğin ilişkin de konuşan Aydın, şunları aktardı: “Suruç patlaması; İslam devletinde dış askeri operasyonları yapan bir birim var. O da Alaqatil Xarîciye (Dışilişkiler) dedikleri bir birim. Bu ekip, Avrupa ve dış yerlerdeki saldırıların hepsini yapan ekipti. İlk saldırı Rakka merkezli olan saldırıydı. Sonraki genel saldırıların hepsi “Yalnız Kurt” dedikleri biçimde yapıldı. Yani örgütle örgütsel değil ama ideolojik olarak bağlantısı olan kişilerin yaptığı saldırılardı. Bu ekip içinde özel bir masa vardı. Mektebil Türki yani Türkiye masası. Bu masa, Türkiye’deki saldırılar ile görevliydi. Türk istihbaratı gibi bir yapının oraya sızıp, deşmemesi mümkün değildi. Bu masa bir yapı kurdu ve bu yapıda şehadet eylemleri yapmaya hazır olan insanlar vardı. Kimileri bunu intihar eylemleri olarak adlandırıyor. O insanlar daha Suriye’deyken, Türkiye’ye gönderilmeden Türk istihbaratı intihar için Türkiye’ye girecek kişilerin listesi diye yayınlıyordu. Onlardan biri de Abdurrahman Alagöz’dü. Suruç patlamasını gerçekleştirendir. Alagöz kardeşler, Suruç ve Ankara patlamalarını gerçekleştiren kişilerdi. Onlar daha Türkiye’ye girmeden fotoğrafları yayınlandı. Bu da çok açık ki Türk istihbaratı bu masaya sızmış. Ve bu masada olup biten her şeyden haberleri var. Türk istihbaratının büyük bir yönlendirmesi oldu. Bu patlama Bağdadi’nin emri ile gerçekleşmedi. O dönem bu yapıdan sorumlu Ebu Zeynep Rakkavi diye bir adam vardı. Dış operasyonların hepsinden sorumlu olan kişiydi. Onun kararı ile gerçekleşti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir