Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Hrant’ın katilini serbest bırakan zihniyet, Sivas Madımak katillerini serbest bırakan zihniyetin ta kendisidir!

Pir  Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) yazılı bir açıklama yaparak, Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde katleden Ogün Samast‘ın tahliye edilmesine sert tepki gösterdi.

Pir  Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın hapishane idaresi tarafından “iyi halli” olduğu gerekçesiyle tahliye edilmesinin yargıya olan güvenin tamamen ortadan kaldırdığına, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı serbest bırakan zihniyetin, Sivas Madımak katillerini serbest bırakan zihniyetin ta kendisi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, ‘‘Halkın iradesi ile seçilmiş Can Atalay ‘ı AYM kararına rağmen içeride tutan, Selahattin Demirtaş’ı hukuksuz bir biçimde alıkoyan, süresi dolduğu halde Gültan Kışanak’ı serbest bırakmayan hükümet, şimdi de Hrant Dink’in katilini serbest bırakmıştır‘‘ denilerek, şu ifadelere yer verildi:

”Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin açıklaması şöyle: “Tekçi, inkarcı AKP iktidarı halkımıza meydan okumaya devam ediyor. Toplumun iliklerine kadar dokunan hamleler gerçekleştiriyor. Ülkemizde düzeni gerici, ırkçı, faşist, otoriter tek adam rejimine uygun olarak yeniden dizayn etme gayretini hızlandıran saray iktidarı ve küçük ortağı, bir katili daha serbest bırakarak, vicdanları bir kez daha kanatmıştır. AKP ve Cumhur İttifakı ortaklığı faşist ve şeriatçı bir düzeni inşa etmek için her fırsatı değerlendirmekte ve gücünü yaratılan kutuplaştırıcı siyasetten almaktadır. Son seçim galibiyetini borçlu olduğu faşist ve şeriatçı örgütlere her istediklerini veren AKP, bu örgütlere verdiği sözleri bir bir yerine getirmektedir.

Sivas Madımak katillerini serbest bırakan AKP hükümeti, hızını alamamış ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç olan, davası Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 3 firari sanığın davasını da bilerek zamanaşımına uğratmıştır.

Katilleri serbest bırakırken, aydınları, sanatçıları, gazetecileri, siyasetçileri, devrimcileri içeride tutmaya devam etmektedir. Halkın iradesi ile seçilmiş Can Atalay ‘ı AYM kararına rağmen içeride tutan, Selahattin Demirtaş’ı hukuksuz bir biçimde alıkoyan, süresi dolduğu halde Gültan Kışanak’ı serbest bırakmayan hükümet, şimdi de Hrant Dink’in katilini serbest bırakmıştır. Bu ülkede yargıya güven tamamen kaybolmuş ve adalet sarayları, Beştepe’de bulunan sarayın arzusuna göre karar verir hale gelmiştir. Kardeşimiz Hrant’ın katilini serbest bırakan zihniyet onu katleden zihniyetin ortağıdır. Hrant’ın katilini serbest bırakan zihniyet, Sivas Madımak katillerini serbest bırakan zihniyetin ta kendisidir.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak, bu hukuksuzluğa, haksızlığa, adaletsizliğe göz yummayacağız. Hak ve hakikat mücadelesinden asla geri durmayacağız. Seyit Rıza ve yoldaşların katledildiği günün yıl dönümünde Hrant’ın katili Ogün Samast’ı serbest bıraktınız. Unutmayacağız, belleklerimize kaydedeceğiz ve bir gün mutlaka hesabını soracağız. Hepimiz Hrant’ız. Yaşasın halkların kardeşliği…”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir