Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

NEREYE DOĞRU GİDİYORUZ?

⌈ Musa Gönül ⌉

Güzel bir Söz “ne ararsan kendinde ara..” Yani insanoğlu elindeki imkinlar sadece insanda mevcuttur.. Akıl fikir, zeka mantık, duygu, merhamet, vicdan bu zengin olguyla sadece insanda var olan mevcut halini görebiliyoruz.

Her toplumda olduğu gibi, Alevi toplumu da inanç, itkat, yol, erkân değerlerine bağlı bir tasavvuf felsefesiyle yaşayıp görebiliyoruz . Üzülerek söyleyeyim; Alevi toplumu uzun süredir bir tuzak içine düşürülmüşdür. Bu tuzaklara Alevi kökenli yazarlar, çizerler, yol önderiyim diyen Dedeler Talipler bir kargaşanın içine girmiş ve gidiyoruz… Peki sormak istiyorum; Alevi tarihindeki katliamlar niçin ve neden yapıldı? Alevi inancı ve kültürünün neden yasak edildiğinı kendimize bir soralım, tarihimizi sorguluyalım.

Peki nasıl sorgulayıp araştırabiliriz? 

Burada ortak çözüm bulmak adına tüm Alevi kurumları sorumluluğu üstlenmek ve bir araya gelmek zorundalar.. Başka çözüm de olamaz, aksi taktirde bu gidişatın sonu da iyi görünmüyor! Toplumsal algı, gidişat hoş olmayan bir görüntüyle karşı karşıya gelmişiz.  Örneğin Alevi inancının önüne yahut arkasına farklı anlayış, inanç koyarak ve dayatılarak hiç bir yere varılmaz… Maalesef üzülerek söyleyeyim; kurumlar, yöneticiler kendi düşüncelerine göre uygun yazarlar, çizerler, pirler tercih ediliyorlar. Farketmez.. A ya da..B… Bu gidişat iyi bir gidişat değildir!

Burada Alevi değerleri kulanılarak bir rant, mevki, mertebe peşine düşen kendileri bu yolun Hak ve hakikatini iyi bilen ve savunduğunu genel algı yaratarak farklı alanlarda, başka güçlerin egemenliklerine nasıl boyun büktüklerini hepimiz görmekdeyiz. Dün nerdeydiler bu gün nerdeler?Yapılan Cemlere, panellere, konserlere baktığımızda toplumsal ayırışımı görebiliyoruz ! Eğer gelen dede kendi düşüncemizdeyse hemen “pir” mertebesine koyarız! Eğer bir yazar bizim savunduğumuz düşüncedeyse “en iyi yazar” diye her tarafta ilan ederiz … Halbuki bu yola hizmet eden pir, talip yolu, inancı ve kültürünü anlatırken kendisi yola uygun yaşamıyla ahlakıyla icratıyla örnek olmak zorundadır.

Artık Aleviler uyanmak zorundalar!

Üzerimizde oynanan oyunları görmemezlikten gelemeyiz . Seksenli yılarda kırmızı koltukla başlatıldı güçlü projeler… Doksanlı yılarda yeşil koltuklarla projeleri piyasaya sürdüler. İki binli yılardan sonra bizim içimize koydukları “virüslerle” uğraşıyoruz. Bu gidişatın farkına varmak gerekiyor! Sağduyulu canlarımızdan ricam; davamız, inancımızın Hak ve hakikatı için Mücadeleye devam…… 

Aşk ile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir