Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler kadar başınıza TAŞ düşsün…

⌈Hüseyin Mat⌉ AABK Eşit Başkanı
100 yıllık cumhuriyet tarihinde başına gelmedik kalmayan,
Yılın 365 günü haksızlıklara maruz kalan,
Demokrasi, barış, emek, hak mücadelesinde en ağır bedeli ödeyen,
Mahallede, okulda, iş yerinde en ağır hakaretlere uğrayan, dışlanan, ötekileştirilen,
Üzerlerinde halen sistematik olarak devlet inkarı, asimilasyonu ve katliam politikaları devam eden,
Bunlar yetmiyormuş gibi; siyaset kurumu, yazarlar, gazeteciler v.b. toplumun nabzını tutan sözüm ona muhalefet gibi duranlar, Türkiye’de yaşanan ya da yaşanacak olan her türlü olumsuzluğu; zora düştüklerinde, çıkmaza girdiklerinde, suçlu aramak istediklerinde akılllarına yine ilk Aleviler gelir.
Yıllardır Alevilerin de verdiği oyla belediye başkanı, milletvekili, bakan, başbakan seçilince güzel, hoş, ama beceremeyince, eline gözüne bulaştırınca, suçlu yine Aleviler…
100 yıllık bir siyasi parti düşünün, her seçimde en çok oyu Alevilerden almış olsun ama Aleviler hiç bir gün dönüp bu parti sunni’lerin partisidir, demediler. Ama 100 yıllık tarihinde ilk ve tek bir kez bir genel başkan Alevi olunca; yine o bildik çevreler ve özellikle parti içinden birileri birden partinin, Alevilerin partisi, mezhep partisi oldu diyebilecek kadar bilinç altında yıllardır yaşattıkları kinlerini hiç çekinmeden kusulabildiler.
Suçlu yine Aleviler olacak…
Bakın, hep birlikte görecek ve yaşayacağız. 31 Mart yerel seçimlerinde olası bir başarısızlığı yine Alevilerin omuzlarına yükleyecek ve yine çıban başı Alevilerdir, diye ilan edecekler.
Yeter Artık…
İktidar kavgamızı Alevilerin üzerinden yapmayı bırakın.
Partide İktidar olmak için Alevileri hoyratça kullanmaktan,
Her olumsuzluğu Alevilere yüklemekten,
Seçimlerde başarısız olunca Alevileri hedef göstermekten vaz geçin.
Peki soruyoruz…
Seçimlerde sunni’ler oy kullanmıyor mu?
100 yıldır ülkeyi sağcılar, muhafazakarlar, dindarlar, tarikatlar, cemaatler hep birlikte yönetmediler mi?
Devletin tüm imkanlarından yine hep birlikte faydalanmadılar mı?
Tüm bunlara rağmen dönüp dolaşıp her zaman ve her konuda Alevileri suçlu, sorunlu, problemli göstermekten utanmıyor musunuz?
Yeter artık, çekin pis ellerinizi, hedeflerinizi, amaçlarınızı, parti içi çekişmelerinizi, iktidar ve çıkar kavganızı Alevilerin üstünden.
Gazeteci, yazar, araştırmacı kılığında kanal kanal gezerek ya da kendi sosyal medya hesaplarından Alevileri haksız bir şekilde hedef gösteren sözüm ona demokrasi fedaileri…
Alevilere laf yetiştireceğinize, hedef gösterip, suçlu ilan edeceğinize dönüp kendi mahallenize bakın. Yıllardır ırkçı ve gerici partilere oy veren, ırkçılık ve mezhepçilik yapan akrabalarınıza bir çift sözünüz olsun.
Biolojik Alevi olup, bir gün Alevilerin meselelerini bir dakika bile düşünmemiş ve dert etmemiş, bir dakikasını ayırmamış, Alevilerin verdikleri hak ve yaşam mücadelesinde zerre kadar katkısı olmamış ama çıkarı söz konusu olduğunda aklına Alevi olduğu gelen yol düşkünleri, Alevileri kullanmaktan var geçin.
Aleviler; dün olduğu gibi bundan sonra da kendi bağımsızlık çizgisine sahip çıkarak, ilkeleri doğrultusunda demokrasi, eşit yurttaşlık, laiklik, emek hakkı, onurlu bir barış için ve birlikte yaşamaktan yana olan tutumunu ve de mücadelesini eğilmeden bükülmeden yürütmeye devam edecektir.
Gerçeklerin devri devranına…
Aşk ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir