Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Başkanı Hüseyin Mat’ tan Çukurovalılara çağrı

⌈Mehmet Tanlı⌉
Adana’ da Madımak Hafıza Merkezi tanıtılıp, Madımak katliamı ve ötesi üzerine bir film vgösterilecek. AABK’nın ( Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu) öncülüğünde Alevi kurumlarının desteği ile oluşturulan Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Tanıtımı ve 2 Temmuz Madımak belgeselinin özel gösterimleri devam ediyor. Daha önce Ankara ve İstanbul‘ da tanıtımı yapılan bu önemli Belgeselin Adana‘ daki tanıtımı 2 Haziran Pazar günü Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi Salonunda saat 14.00 de yapılacak.

Bu konuda bir açıklama yapan AABK Başkanı Hüseyin Mat ‘‘ Çukurovadaki Alevi canlarımızı, onların dostlarını ve tüm demokratları gösterimin yapılacağı Adana‘ daki buluşmaya çağırıyoruz. Adana,Mersin, Tarsus, Osmaniye, Ceyhan, Antakya, İskenderun, Samandağ başta olmak üzere salonda görmek istediğimiz çok dostlarımız var. Gökyüzüne anıt dikiyoruz. Sivas Madımak Katliamı ve 33canımızı unutturmayacağız ve hesabını soracağız. Zaman aşımı kararlarını da tanımıyoruz. 30 yıl boyunca ailelerimiz, kurumlarımız ve dostlarımızın ısrarlı ve direngen mücadelesini selamlıyoruz. Bizim için hiçbir şey bitmedi…YENİDEN BAŞLIYORUZ. İlk günkü öfke, acı ve kararlılıkla…‘‘ dedi.

Çukurova‘ da Nusayriler ve Tahtacı Alevileri de yaşamaktadır

Akdeniz bölgesinin Çukurova ( Adana, Mersin ve Antakya)bölümünde18. Yüyüzyılın ortalarından itibaren Lübnan ve Suriyenin Lazkiye, Tartus bölgesinden göç eden, Türkiye toplumuna tamamen uyum sağlamış, seküler, çağdaş ‚ cumhuriyetçi ‘‘Arap Alevileri‘‘ olarak bilinen sayıları milyonları bulan Nusayriler yaşamaktadır. Nusayrilik akdeniz, suriyenin akdenize kıyısı bulunan bölgeleri lübnan gibi yerlerde çok yaygın bir inançtır. Keza bu coğrafyada yineTahtacı Alevi yurttaşlarımızda yaşamlarını sürdürmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir