Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DEM Parti’li vekiller İçişleri Bakanlığı’nda

 DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli ile çok sayıda milletvekili kayyım darbesine karşı İçişleri Bakanlığı’na giderek görüşme gerçekleştiriyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli, Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın 3 Haziran’da gözaltına alındıktan sonra görevden uzaklaştırılmasına ve aynı gün yerine kayyım atanmasına dair Meclis Basın kapısı önünde basın açıklaması düzenledi.
Çok sayıda DEM Parti milletvekilinin de katıldığı açıklamada, “Kayyım darbedir” ve “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” dövizleri taşındı.
KOÇYİĞİT: BİRLİKTE KAZANABİLİRİZ
Koçyiğit, darbenin bütün ülkeye yayılma tehdidi olduğunu belirterek, “Kayyım rejimine karşı çok söz kurduk. 31 Mart’ta seçimler yapıldı ve iktidarın bizzat kendisi yeni bir dönem vurgusu yaptı. Seçmenin verdiği mesajları aldığını belirtti. Ama seçmenin verdiği hiçbir mesajı almamışlar. Aksine yine ve yeniden topluma karşı, halka karşı, sandık iradesine karşı, demokrasiye karşı saldırı başlatmış durumdalar. Bu saldırı girişimini Hakkari’den başlatmaları manidar. Çünkü bu rejimin ayakta kalmasının yegane yolu Kürtlere saldırmak. Sandığı anlamsızlaştırmak ve oradan çıkan iradeyi gasp etmek üzerine kurulmuş durumda. Fakat Hakkari’de yapılan hukuksuzluğun Hakkari’de halk iradesine yapılan darbenin Hakkari ile sınırlı kalmayacağını, bu darbenin silsile silsile ve adım adım bütün ülkeye yayılacağını çok iyi biliyoruz. Bu hukuksuzluğa karşı özellikle de Türkiye’nin dört bir yanında herkesin karşı durması gerekiyor. Birlikte demokrasiyi savunursak birlikte kazanabiliriz. İçişleri Bakanlığının kumpası ve isnat ettiği suçlamaların hiçbirini dava dosyasında olmadığını bütün kamuoyu biliyor” dedi.
 ‘COLEMÊRG’İ KUŞATMIŞ DURUMDALAR’
Colemêrg’e gönderilen yoğun askeri sevkiyata dikkati çeken Kılıç Koçyiğit, “Garnizon kurdular ama Hakkâri halkının iradesini çalamadılar. Garnizonla alamadıklarını, gasp etmeye çalışıyorlar. Valiliğin önünü asker ve özel harekat polisleriyle doldurdular. Neden Hakkari halkı kendisine ait olanı, belediyesini savunmasın ve iradesini savunmasın? Şehri asker ve polis postallarıyla kuşatmış durumdalar. 70 yaşındaki annelerimizden 7 yaşındaki çocuklarımıza kadar ayrım gözetmeden gaz sıkıyorlar ve copluyorlar. Biz bu faşizmi ve şiddeti kabul etmiyoruz. Biz de burada bu Meclis zemininde halkın iradesini savunmak için demokratik bir eylem ortaya koyduk. Demokratik meşru eylemimizde AKP’nin saldırısıyla karşılaştı. Düşünün TBMM’de 15 milletvekilini 150 AKP’li vekil linç etmek istedi. Dövizlerimizi yırtacak kadar demokrasiden ve insanlıktan uzak bir anlayışla karşı karşıyayız. Buradan hem Türkiye kamuoyuna ve bu hukuksuzluğu yapanlara seslenmek istiyoruz; İçişleri Bakanlığı derhal bu kolluk şiddetini sonlandırmalıdır. Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, heyetimiz ve en önemlisi halkımıza yönelik bu şiddeti derhal durdurmalıdır” ifadelerini kullandı.
İKİLİ BİR HUKUK KURULMAYA ÇALIŞILIYOR
Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ikili bir hukuk kurulmaya çalışılıyor. Kürde ayrı hukuk, Türkiye’nin batısında başka bir hukuk uygulanıyor. Kepez’de belediye başkanı görevden alındı yerine meclis belediye başkanı seçti. Neden Hakkari’de böyle bir sürecin işletilmesine izin vermiyorsunuz? Bu soruyu bir kez daha içişleri bakanı ve AKP iktidarına sormak istiyoruz. Erdoğan dün ‘Kanunun değil hukukun gereği yapıldı’ dedi. Hangi hukuk? Seçme ve seçilme iradesini yok saydığınız hukuk mu yoksa kumpas davalarıyla belediye eş başkanlarımızı görevden aldığınız hukuk mu? Ya da Hakkari halkının 3’üncü kez iradesini çaldığınız hukuk mu? Hangi hukuktan bahsediyorsunuz. AKP iktidarını hukuka ve demokratik teamüllere uymaya davet ediyoruz. 31 Mart’ta halkın verdiği mesajı anlamaya algılamaya ve ona uygun davranmaya davet ediyoruz. Bir an önce bu hukuksuzluğa son verin ve bir an önce kolluk güçlerinizi Hakkari sokaklarından çekin.”
Açıklamanın ardından DEM Parti milletvekilleri, “Kayyım darbedir, darbeye hayır” sloganlarıyla görüşme talebiyle İçişleri Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.
İçişleri Bakanlığı önüne gelen DEM Parti’liler bakanlık yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası bilgilendirme yapan DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, bakanlıktan heyetle yapılan görüşmeden olumlu bir sonuç açığa çıkmadığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir