Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa Dersim Festivali Tertip Komitesi, ”Festival ile ilgili bütün hazırlıkları tamamladık”

Genişletilmiş son toplantısını Gerçekleştiren Avrupa Dersim Festivali Tertip Komitesi, Festival ile ilgili bütün hazırlıkların tamamlandığını duyurarak, Festivale güçlü katılım çağrısı yaptı !!!

Her yil geleneksel olarak düzenlenen Avrupa Dersîm Kültür Festivali bu yıl “Dilime, İnancıma, Doğama, Kültürüme ve Kimligime Dokunma “ şiar’ı altında 24-25 Mayıs tarihlerinde Almanya`nın Frankfurt kentinde, daha önce yapılan alanda gerçekleşecek.

Soykırımlara, inkara ve asimilasyona karşı onursal bir duruş sergileyen bizler Avrupadaki Dersîmliler olarak tüm baskılara ve politikalara rağmen kimlik, inanç, dil, kültür, tarih ve gelenek değerlerini korumaya ve yaşatmaya olan kararlılık ile bu yıl 11. Dersîm Kültür Festivalini düzenliyoruz.

Dersimlilerin Birliği ve birlikte ortak mücadelesinin önemi bugün açısından çok daha aciliyet arzediyor. Dersim coğrafyası yıllardır yakılıp yıkılıyor, ekolojik-Siyasal, kültürel Soykırım hız kesmeden devam ediyor. Dersime yönelik saldırıların karşılanması birlikte ortak mücadele etmekten geçiyor bilinci ve ortak iradesi ile bu yılki Festival çalışmaları ele alınarak yürütülecek.

4 Mayıs, 1937-38 Dersim Soykırımınının 82. Yıldönümüne denk gelen festivalimizde, Dersim Soykırım mağdurlarını anacağız. Dersimi hep birlikte sahiplenip, Dersimin tarihsel duruşuna yakışan bir olgunluk ve kenetlenme içerisinde, Coğrafyamızı her türlü Soykırıma uğratan egemen sisteme karşı hep birlikte mücadelemizi yükselteceğiz.

-Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)
-Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)
– 38 Dersim Soykırım Karşıtı Dernegi’nin birlikte düzenlemiş oldukları festivali bir çok Dersim, Alevi kurumu ile Demokratik kitle Örgütleri destekliyerek sahipleniyor.

Avrupa Dersim Kültür Festivali bir günlüğüne de olsa, Avrupadaki Dersimlileri bir araya getirecek , Dersim inancının, dilinin, kültürünün, tarihinin ve siyasal düşüncesinin yaşanıp, yaşatılmasına vesile olacaktır.
Dersime dair gelenekleri ve güzellikleri yaşatmak, geliştirmek ve kalıcı kılmak için bütün Dersimlileri hep birlikte bu anlamlı çalışmaya ve festivalimize katılmaya davet ediyoruz.

Saffet Aris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir