Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ZALİMİN ZULMÜNE BOYUN EĞMEYEN ANALAR…

Tecrite karşı açlık grevi ve ölüm orucunda olan evlatlarının seslerin duyurmak için alanlarda barışçıl demokratik kitle eylemleri yapan analar, aynı amaç doğrultusunda yollara düşüp TBMM’ye gittiler. Diyarbakır, Van ve Mardin’den gelerek HDP’nin Meclis toplantısına katılan 21 Anne, Adalet Bakanlığı’yla görüşme talebiyle Meclis’te oturma eylemi başlattı. HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilan Dirayet Taşdemir de açlık grevlerine dikkat çekmek için kürsüyü işgal etti

Çocukları tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucunda olan anneler Adalet Bakanlığı ile görüşmek için Meclis’te oturma eylemi başlattı.

Diyarbakır, Van ve Mardin’den gelerek HDP’nin Meclis toplantısına katılan 21 anne, toplantının bitiminde salondan ayrılmayarak, oturma eylemi başlattılar. Anneler Adalet Bakanlığı’ndan randevu talep ediyor, bu randevuda tecritin bitip avukat görüşüne izin verileceğini duymak istiyorlar.

Annelerin talebi üzerine HDP yöneticileri Bakan Gül’den randevu talepte bulundu. Bekleyiş sürerken Meclis polisi salona gelerek annelerin ayrılmasını istedi. Bir polis yöneticisi annelere, Meclis’in eylem yeri olmadığını söyledi, HDP’nin grup toplantısı bittiği için salondan ayrılmalarını istedi.

Anneler bakanla görüşene kadar ayrılmayacaklarını söyledi. Bir anne, “İstiyorsanız sürükleyerek çıkarın. Biz alışığız” dedi.

Polis memuru böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. HDP yöneticileri araya girerek Bakan Gül’den randevu talebinde bulunulduğunu, sonucunun beklenmesini istedi. Bekleyişlerini sürdüren anneler “Çocuklarımızı yaşatmak istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.