Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ GENEL MERKEZİ: BASINA VE KAMUOYUNA

Dersim Harde Dewreş / Erde Dewreş Hakk’ın cemal meydanı. Hakikat arayışının ısrarlı koruyucusu. Topraklarımıza verdiğimiz nam ise Dersimdir. On yıllardır Dersim’i kurumlar bu konuda ısrarlıdır. Tunceli ismi halkın rızası değil. Halkımızı kırıma uğratanların verdiği isimdir. Dersim ismi Hdp Dersim belediyesinin halkın iradesi yok sayılarak gasp edildikten sonra. Kayyumun ilk işi Dersim ismini belediyeden indirerek Tunceli ismini kullanması ve Dersim ibareli birçok tabelayı Tunceli olarak değiştirmesi oldu. Reya Heq / Hakk Yol Alevi Halklarına reva görülen bu yaklaşım. 1.000 yılların katliam zihni ile aynı zihindir. Reya Heq / Hakk Yol Alevi toprakları rızalık mekanlarıdır. Bu mekanlar namlarını üzerinde yaşayanların rızası ile almışlardır. Bizler katillerimizin isimlerinin verildiği Havaalanlarından, köprülerden geçiyor, okullarında tedrisat görüyor, duraklarında otobüs bekliyoruz. Tarihi ile yüzleşme korkusu ile tüm ülkenin bedenini ruhunu kirleten ırkçılıkla yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Hakk Yol vicdan yolculuğudur. 124 bin Nebi’ini Hakk sözlerini, Velayet makamının sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Rızalık gerçeğinin yaşayacağı Vatanların sınırsız savunucularıyız. Demokratik olgunluğun ırkçılıkla kirletilmediği 72 Halk nuruna niyaz olmuş cümle varlığı Hakk Cemali bilmiş gerçeğin savunucularıyız. Bildiğimizde, gördüğümüzde az değildir. Vicdansızı, kana susamış urlaşmış zihinleride tanırız. Küllisi Yol’da olmaktadır. Bizde bu Kulli halin Hakk olanı yaşaması için gayret edenleriz. Irkçılık rızalı olmayan, ikrarsızlıktır. Hakk cümle canı ikrarsızlardan korusun. Xızır yardımcımızdır.
Bu Manada…
1. Dersim ismi Dersimlilerin kadim namıdır. Belediyesi ise halkının dönemsel iradesi. Dersim ismini bugüne kadar kullanırken kimseye sorma gereği duymadık. Duymayacağızda, üst makamlardan medet umarak Dersim isminin kalıcılığı üzerine kelam kurmak. Dersimlilik gerçeğinden azade olmak olur. Belediye Başkanlığı Dersim Halkı’nın kadim geçmişine sahip çıkma gücünü ısrarlı temsil etmek zorundadır. Hakk bilen toplumuna verdiği ikrarda durandır.
2. Türkiye Demokratik olgunluğunun önünde temel engellerden olan Irkçı kurumlar Dersim isminin kabul edilmesinin Atatürk’ün manevi kişiliğine hakaret olarak görmekte. Biz Hakk Yol Alevi Halklar yaşamda insanı nefisinden arındıran kemalet halini önemseriz. Bu yaklaşımı muhataplarımızdan da bekleriz. Muhatabımız Türkiye halklarıdır. Irkçı kurumlar değil onların ne kadar zarar verdiğini iyi biliyoruz. Bugün Atatürk’ün manevi kişiliğini Dersim katliamı üzerinden taşımaya çalışmak bu maneviyattan ne anlamamız gerektiğinin açık göstergesidir. İdeolojik Atatürkçülük tarihsel maneviyatın altına dinamit koyan bir yaklaşımdır. Lakin; Türkiye halklarını Anadolu ruhu ile bir birlik içerisinde güçlü kılmaya çalışan Sosyal Kemalizmin köklerine dinamit koyarak en büyük hakareti kendileri yapmaktadır. Irkçı kurumlar şunu iyi bilmelidir. Dersime dair kuracağınız her kelamı iyi düşünün. Çünkü Dersim Ocaklarımızın mekanıdır. Tüm Alevi toplumu bu ırkçı yaklaşımları kabul etmeyecek ve Dersimi’ni koruyacaktır. Çoğu Dersimli evladı farkında olmayarak bu kurumlarda bulunmaktadır. İlk elden bu kurumlardan tepkilerini göstererek ayrılmalıdır.
3. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi ile güçlü yüzleşmek zorundadır. Bu hakikatli yüzleşme tüm dünya ile güçlü etkileşimi gelitirecek ve Türkiye Demokrasi süreci önemli bir noktaya taşıyacaktır. Hakk’ın meydanları türlü canda, türlü renktedir.
4. Tüm Alevi kurumları, Dersimi kurumları, Demokratik kurumları bu ırkçı yaklaşımlara karşı ortak tepki geliştirmeye davet ediyoruz. Dersim Hakk Yol Alevilerin göz bebeğidir. Alışkanlık haline getirilen bu pervasız yaklaşımlara güçlü cevap verilmedikçe. Türkiye ırkçılıkla yüzyüze kalmaya devam edecek. Türkiye Demokrasi süreci asla bir adım ileri gidemeyecektir.

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ GENEL MERKEZİ / DERSİM …. 24.05.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir