Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DERSİM SOYKIRIMI’NIN TEK SORUMLUSU CHP DEĞİLDİR!

– Hasan Subaşı –
Dersim soykırımından tek başına CHP’yi sorumlu tutmak biz yanılgıların içine sürükler.
CHP devleti kuran bir parti olarak Alevilere karşı uygulanan bu politikalardan ve yapılan zalimliklerden tabiiki sorumludur. Fakat tek parti döneminde Alevilere karşı uygulanan politikaların ve yapılan katliamların tek sorumlusu, CHP değildir. Çünkü o dönem CHP’nin içinde daha sonra sağ partileri kuran kadrolarda vardı. Bu bağlamda yapılanlardan CHP kadar sağ partilerde sorumludur.
Dersim halkına karşı yapılan soykırım sırasında, o dönemin önde gelen tüm siyasi ve askeri kadroları insanlığa karşı suç işlemişlerdir. Yapılan herşey ”vatanı, milleti koruma” adına, ‘’milli iradeyi” oluşturan bireyler, güçler ve siyasal kesimler tarafından planlanıp, uygulanmıştır. Dersim’de Alevileri katleden devlettir. Bu gerçeği inkar etmeden kimin payına ne düşüyorsa bu açıkça ortaya konulmalıdır!
Bunu AKP’nin kurmaylarıda çok iyi biliyorlar. AKP’nin katliamdan tek başına CHP’yi sorumlu tutmasının en önemli nedenlerinden birisi, bu gerçeğin üzerini örtmek istemesidir. Çünkü kendi geleneğinden olan kesimleri ancak bunu başarabildiğinde temize çıkarabileceğini düşünüyorlar.
Aleviler ve Alevi hareketi, Dersimli Alevilere karşı yapılan soykırımının her açıdan ortaya çıkartılması için tutarlı ve sonuç alıcı olan bir mücadele yürütmelidirler. Bu mücadele gümümüzdeki CHP’nin kendi tarihiyle yüzleşmesi ve soykırım suçunu işleyenleri mahkum etmesi içinde sürdürülmelidir. Fakat bu onurlu mücadele sürdürülürken hem halkımız, hem de Alevi güçleri AKP’ye karşı sağlam bir duruş sergilemelidirler. Çünkü AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın Dersim katliamı üzerinden CHP’ye yüklenmesinin altından başka politik hesaplar vardır.
Eğer CHP geçmişiyle yüzleşerek tarihindeki kanlı sayfaların iğrençlik olduğunu söyleyebilseydi, AKP Dersim’de yapılan insanlık dışı katliamı ağzına bile almazdı. Dile getirenleride ”vatan hain” ve ” bölücü” olmakla suçlardı. AKP’ye ve Tayyip Erdoğan’a Dersimli mazlumların haklarını savunma rolünü veren, Dersim’de yaşananlara gözlerini kapatan günümüz Cumhuriyet Halk Partisi’dir!
Biz Alevilere düşen, Dersim Soykırımını tüm boyutlarıyla ortaya çıkartılması ve devletin mağdurlardan özür dilemesi için, Dersimli yol kardeşlerimizle birlikte ve kesintisiz bir şekilde toplumsal demokratik bir mücadele yürütmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir