Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

”Alevilerin Dünü ve Bugünü” konferansı Strasbourg’ta gerçekleşti!

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) Onursal Başkanı Irène Melikoff’un Hakk-a yürüyüşünün 10. yıldönümü dolayısı ile Strasbourg Alevi Kültür Merkezi & Ab Oriente’un birlikte düzenlediği, “Alevilerin Dünü ve Bugünü” adlı konferans başarı ile gerçekleşti.

“Alevilerin Dünü ve Bugünü” konferansı Strasbourg’ta gerçekleşti!

Konferansa; AABK 2. Başkanı Erdal Kılıçkaya, FUAF Eşit Başkanı Rozbi Demir, FUAF Kuzey Doğu Bölgesi Eşit Başkanı Muharrem Şahan, Belçika Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Harun Özdemir, Strasbourg AKM Başkanı Marc Mustafa Aslan, FUAF Proje ve Kaynak Komisyonu Sorumlusu Oya Yerlikaya, Yazar Sema Kılıçkaya, Strasbourg Üniversitesi’nden Prof Dr Stephane de Tapia, Lüksemburg Üniversitesi’nden Prof Dr Alberto Ambrosio, Yazar Erwan Kerivel, Irène Melikoff’un kızı Sonia Philonenko konuşmacı olarak katıldı.

 

Muharrrem Şahan’ın Çerağı uyandırması ve Gülbenk okumasıyla başlayan konferansta Strasbourg AKM’den kadınlar Semah döndü.Irène Melikoff’un Hakk-a yürüyüşünün 10. yıldönümü dolayısı ile düzenlenen “Alevilerin Dünü ve Bugünü” adlı konferansa dair Irène Melikoff’un kızı Sonia Philonenko: “Çok duygusal anlar yaşadık. Annemin iş arkadaşları, öğrencileri ve dostları ile onu andık. Bu çalışmaları devam ettirmek istiyoruz. Bugünkü konferansa katılan değerli konuşmacıların sunumlarını kitaplaştırmak istiyoruz” dedi.

Strasbourg AKM Başkanı Marc Mustafa Aslan düzenlenen konferansa katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür ederken, “Strasbourg AKM olarak böylesine önemli bir çalışmaya ev sahipliği yapmaktan onur duyduk. Bu tür akademik çalışmalara önümüzdeki dönemde devam edeceğiz” dedi.

AABK 2. Başkanı Erdal Kılıçkaya FUAF Onursal Başkanı Irène Melikoff adına yapılan bu akademik çalışmayı selamladığını belirterek, “Bazı kişiler YOL açar, bazı kişilerde YOLu takip eder. Irène Melikoff özellikle akademik alanda Aleviler adına YOL açtı. Yirminci yaşı deviren FUAF’ın oluşumunda Irène Melikoff ile birlikte Kasım Yeşilgül ve Servet Demir’i de unutmamak gerek. Bu tür akademik çalışmalara Delil Eğitim Akademisi bünyesinde devam etmek istiyoruz. Strasbourg Alevi Kültür Merkezi ve Ab Oriente’a teşekkür ederken, Onursal Başkanımız Irène Melikoff’un Hakk-a yürüyüşünün 10. yıldönümünde anısı önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.

Fuaf Haber

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.