Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Zaza dili ve kültürü yaşamalı

Dersim Çocuk Korosu Projesi’nin üç sorumlusu ( Aysel Ateş Kantar, Tefik Şahin, Baykal Demir) var. Proje’nin sorumlularından olan Aysel Ateş Kantar Zazaca’ya ve Dersim Çocuk Korosu’na ilişkin şunları söyledi : UNESCO’nun kaybolmakta olan diller sıralamasında Zazaca’da var. Tedbir alınmadığında Türkiye’de beş milyon insanın konuştuğu bu dil kısa süre sonra tarihe karışacaktır. İnsanlığın ortak değeri olan Zazaca’nın yok olmaması için Dersim’li çocuklar kendi dilinde türküler söyleyerek seslerini dünyaya duyurmaya çalışıyorlar. Bu sese kulak verin dayanışmada bulunun.”

FATİH ÇİMEN-NİJMEGEN

Hollanda’da sanat çalışmalarını yürüten Yazar Kadir Büyükkaya’nın organize ettiği Dersim Çocuk Korosu-Dilimizin Kilidi (Kılıte Zone Ma) etkinliği Marienburg-Nijmegen’de gerçekleşti.

Çocukların çığlığına kulak verin

Proğramı sunan Yazar Kadir Büyükkaya, bu çocukların çığlığına kulak vermek gerektiğini söylerek, Çocukların gözlerinden, ellerinden değil ayaklarında öpmek gerekir. Günlerdir üzerinde konuştuğumuz Dersim Çocuk korosunun konseri büyük çoşkuyla sonuçlandı. Çocukların ve onlara eşlik eden sanatçıların performası harikaydı. Katılım gösteren bütün dostlarımıza ve arkadaşlarımıza teşekkürü borç biliriz. Refakatçı ailelere özellikle teşekkür etmek istiyoruz. İnsanın kendi kültürüne hizmet etmesi güzel bir duygu. Almanya’dan Fransa’dan İşviçre’den gelip bizleri yalnız bırakmayan sizlere teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızı yalnız bırakmayan sanatçılarımızada teşekkür ediyoruz. Çocukların çığlığına kulan verin’dedi.

Üç sınır ülkeden Dersim Çocuk korosu

Almanya, Fransa ve İşviçre komşu sınır ülkelerinde yaşayan Dersim’li ailelerin aldığı insiyatif sonucu oluşan Çocuk Korosu hakkında bilgi vermek için sahneye gelen Aysel Ateş Kantar, kendi anadili olan  Zazaca bir konuşma yaptı. 10 yıldan beridir, Zaza dili üzerinde çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Aysel Ateş Kantar, Komşu sınır ülkelerde bulunan biz Dersim’li aileler olarak, dilimiz ve kültürümüzün unutulmaması için bir yıl önce Dersim Çocuk korosu fikrini hayata geçirdik. Herşey çocuklarımız için. Çocuklarımız anadillerini öğrenmeleri için hedefimizi büyütmek istiyoruz. Dersim’de Dünya çocuklarınında gelip kalabileceği Çocuk köyü yapmak istiyoruz. Dersim Çocuk Korosu Dilimizin kilididir. UNESCO’nun kaybolmakta olan diller sıralamasında Zazaca’da var. Tedbir alınmadığında Türkiye’de beş milyon insanın konuştuğu bu dil kısa süre sonra tarihe karışacaktır. İnsanlığın ortak değeri olan Zazaca’nın yok olmaması için Dersim’li çocuklar kendi dilinde türküler söyleyerek seslerini dünyaya duyurmaya çalışıyorlar. Bu sese kulak vermek için sizleri dayanışmaya çağırıyorum’ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Dersim Çocuk korosu yöresel kıyafetler giyerek sahneye çıktı. Dersim Çocuk Korosu eğitmenleri Hüseyin Karaçeper ve Müge Tosun bağlamalarıyla, kemanı ile de Nure Dilovani zazaca türkülere eşlik etti. Birbirinden güzel Zazaca klamlar söyleyen çocuklar ayakta alkışlandı.

Agop Yıldız Şiirle geceye renk katarken, Mehmet Akbaş ve ekibi akustik müziği ile gönülleri fetetti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir