Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Malatya Çavuşoğlu Mahallesi Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesi kaderine terk edildi

Alevilerin yoğun yaşadığı Malatya Çavuşoğlu Mahallesindeki Ermeni Kilisesinin bakımsızlıktan yıkılma noktasına gelmiş olması mahalle halkının tepkisini çekmeye devam ediyor.

Malatya’da Hrant Dink’in çocukluğunun da geçtiği mahalledeki tarihi Surp Yerrortutyun (halk arasında Taşhoron olarak tanımlanır) kilisesi 2012’deki restorasyon çalışmasının yarım bırakılması nedeniyle kaderine terk edildi. Malatya’da 18’inci yüz yılın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilen kentte o dönem Ermenilerin yoğunlukta yaşadığı Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki Taşhoran Kilisesi 2012 yılında başlanan restorasyonu bitirilmeden yarım bırakıldı.

Mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü arasında paylaşılan kilisede 5 yıl önce başlanan restore ve onarım çalışmalarında, tarihi binaya dikilen iskeleler olduğu gibi dururken, bakımsız ve ilgisiz olmasından dolayı harabeye dönen kilise kaderine terk edildi. Halk arasında Taş Horan olarak da bilinen kilisenin kitabesi zamanla silindiğinden ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor.

TARİHİ KİLİSE DEFİNECİLERİN HEDEFİNDEYDİ

1970’li yıllara kadar çok sayıda Ermeni aile burada yaşıyordu. O tarihteki saldırılar ve 1980 darbesi sonrasında kalan son aileler de göç etmek zorunda kaldı. Yıllar önce kilisenin topraklı olan kubbesi bakımsızlıktan çöktü. 2012 yılında restore ve onarımı için başlatılan çalışmalar ermeni halkını ve mahalle sakinlerini sevindirmişti. Kilisenin onarım ve restore çalışmalarını yürüten taşeron firma, duvarlardaki derzleri dolgularla kapatıldıktan sonra dış çevresini de beyaz kumla yıkadı. Kilisenin içine, restore ve onarım için, iskeleler kuruldu.

Restorasyonun yarım kaldığı bilgisinin doğruluğu Malatyada yaşayan arkadaşlarımız tarafından teyit edilmiş olunup, Kilise kapılarının kilitli, pencereleri demirli olduğudu bilgisine ulaştık. İçerisinde onarımın yapılması için kurulan ahşap iskeleler, onarımı bekler durumda…. Restorasyon için kilisenin pencereleri ve kapısındaki taşlar, çimentolar söküldüğünde yıllar önce yerde kazı yapılmış olduğuna tanık olmuştuk.

Mahallelilerin verdiği bilgiye göre firmaya verilecek olan ödenek sağlanmadığı için firma işi bıraktı. Kilisenin bakım ve ilgisizlikten dolayı kaderine terk edildiğini dile getiren insanlar, yıllar önce kilisenin topraklı olan kubbesinin çöktüğünü, bir zamanlarda ise definecilerin hedefinde olduğunu aktardılar.
Mahalle sakinleri kısmi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kilisenin restorasyonun tamamlanmasını istediler.

Deniz İke haberi Alevi Haber  tarafından düzenlenmiş ve doğru içerik sunulması amacıyla detaylandırılmıştır.

6 Haz 2019

Kaynak: Malatya Çavuşoğlu Mahallesi Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesi kaderine terk edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir