Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Berkin Elvan vurulalı 6 yıl oldu: ”Siz Berkin’i yok edemezsiniz, bu kimsenin yanına kalmaz”

Berkin Elvan; Haziran direnişi sırasında Okmeydanı’nda polis tarafından vurulmasının 6’ncı yıldönümünde ailesi, avukatları ve yurttaşlar tarafından vurulduğu Okmeydanı Gaziler Sokak’ta anıldı. Anmaya HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Ahmet Şık; TİP Milletvekili Barış Atay ve Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı ile Can Atalay katıldı.

AYM kararına tepki

Yitirilenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Berkin Elvan davası avukatlarından Çiğdem Akbulut, “Bugün Berkin’i bizden ayıran o darbeyi alışının üzerinden 6 yıl geçti. Söyleyecek çok fazla sözümüz var. Hepiniz biliyorsunuz, geçtiğimiz hafta AYM tarafından bir karar aldık. Dönemin üst düzey sorumluları olan Vali ve İl Emniyet Müdürü’nün Berkin’e gaz bombası atan polislere talimat verenlerin sorumlu olduğunu söylemiştik. Onlar hakkında da bir dava açılması için yaptığımız başvurular yanıtsız kaldığı için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştuk. AYM başvurumuza birkaç açıdan olumsuz yanıt verdi ama en can alıcı olanı paylaşmak istiyorum. AYM, Berkin Elvan’ın vurulduğunu, ailesinin de buna üzüldüğünü ancak dönemin valisinin ve İl Emniyet Müdürü’nün onlardan sorumlu olmadığını iddia etti. Yani polis birilerini dövebilir, vurabilir, öldürebilir, komada bırakabilir ama o polislerin amirleri bundan sorumlu tutulamaz. Bugün buraya gelmeden biraz önce mezarı başında Berkin’i anmaya gittik. Polis oradaydı. Gülsüm Elvan oğlunun mezarı başında ağlarken utanmadan, sıkılmadan bizi dinlemeyi tercih etti. Madem İstanbul Valisi’nin, İstanbul İl Emniyet Müdürü’nün bi rsorumluluğu yok; bugün o polislere talimatı kim verdi?” ifadelerinin ardından 19 Haziran Çarşamba günü Berkin Elvan davasına ve 24-25 Haziran’daki Gezi davasına çağrıda bulundu.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Babalar Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında “Biz çocuğumuzun yanına gitmek için yola çıktığımızda polisler bizi takip ediyor. Mezarlıkta karşımda olduklarını gördüğümde ‘Niçin geldiniz?’ diye sordum; bana ‘Görevimizi yapıyoruz’ dediler. Madem siz görevinizi yapıyorsunuz, bu emirleri kimden alıyorsunuz? Bunları kim gönderiyor oraya, ben mi gönderiyorum? Neymiş, benim güvenliğimi almak için gelmişler. Madem öyleydi neden benim çocuğumun, Ethem’in, Ali İsmail’in, Ahmet Atakan’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın güvenliğini almadınız? Hiçbir şeyden korkmuyorum, onlardan korkmuyorum” ifadelerini kullandı.

‘Kimsenin yanına kalmaz’

Baba Elvan’ın ardından konuşan Gülsüm Elvan, “Vali ile Emniyet Müdürü’nün bir yetkisi yoksa bizi kandırarak Haziran’ın 5’inde Emniyet Müdürü’ne neden götürdüler? Bu çocuğun bir suçu varsa neden bu çocuğu Çocuk Şube’ye çağırmadınız? Benim çocuğuma ‘Sen de vurulacaksın’ deyip tehditler savurdular. Benim çocuğumun cenazesine katılanlara ceza verdiler. Hatay’da dinci terör örgütü IŞİD’in cenazesine katılanlara neden ceza verilmedi? Berkin ölmedi, Berkin dünyada yaşıyor. Birisi geliyor, çocuğunun adı Berkin. Siz Berkin’i yok edemezsiniz. Berkin, abilerinin-amcalarının vicdanında. Siz Berkin’i yok edemezsiniz ama Berkin sizi yok eder; kimsenin yanına kalmaz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir