Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Fransa Alevi Festivali binleri buluşturdu !

Barış, Demokrasi ve Özgürlük Aşkına” düsturuyla, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu ve bileşenlerince düzenlenen Fransa Alevi Festivali, Sarcelles’de açık alanda yoğun katılımla gerçekleşti.

Bu sene ikincisi düzenlenen festivale yoğun bir katılım gösteren Canlar, festival boyunca çeşitli etkinliklere ve konserlere katılarak güzel bir hafta sonu geçirdiler.

2. Fransa Alevi Festivali’ne başta Fransa olmak üzere Türkiye ve Avrupa’nın birçok ülkesinden çok sayıda Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi yöneticisi, sivil toplum kuruluş temsilcileri, akademisyenler, siyasi temsilciler, sanatçılar katılım gösterdi.

2. Fransa Alevi Festivali’nin onur konuğu olan Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy Efendi’nin yanı sıra Abbas Ulusoy Dede, Milletvekili François Puponi, Sarcelles Belediye Başkanı Patrick Haddad’da hazır bulundu.

Sarcelles’de Nelson Mandela Spor Merkezi’nde düzenlenen görkemli etkinliğe öğlen saatlerine doğru akın etmeye başlayan Canlar geç saatlere kadar alanı boş bırakmadı. Festival alanına kurulan çadırlarda yiyecek, içecek, kitap ve yöresel hediyelik eşyalar satıldı.

Festival Programı saat 10.00’da Alevi Anıtı ziyaretiyle başladı. Saat 11.00’de “Barış, Demokrasi ve Özgürlük Aşkına” diyerek 2. Fransa Alevi Festivali açılışı yapıldı.

Ender Balkır, Zeynel Aba, Dertli Divani, Grup Piya, Mektebi İrfan, Cangül Kanat, Şirlem Ketan, Grup Su İdıgna, Okan Pehlivan, Davul Zurna Şahan ve AKM’lerdeki Kadın, Gençlik Grupları gibi sanatçıların sahne aldığı festival alanında, şarkılara eşlik eden katılımcılar halaylar çekti.

Binlerce kişinin katılım gösterdiği 2. Fransa Alevi Festivali saat 20.00’da sona erdi.

FUAF Haber

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir