Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Demokratik Alevi Dernekleri: ”Mazlum Çaresiz, Mekan Rızasız, Zaman Sahipsiz Değildir”

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi, 23 Haziran’da yapılan ve Ekrem İmamoğlu’nun ezici bir çoğunlukla kazandığı İstanbul  Belediye Başkanlığı seçiminin sonuçların değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı.

İste o açıklama:

” BASINA VE KAMUOYUNA
23 Haziran Halkın demokrasi mücadelesi, yapılan irade gaspına karşı ortak mücadele ile Türkiye Demokrasi geleceğini belirleyecek bir zafere imza atmıştır. Türkiye Halklarının ortak demokrasi mücadelesi bir gelecek perspektifini içinde barındırmaktadır. Tüm Türkiye bürokratik ve demokrasi dinamiklerine Reya Heq / Hakk Yol Alevi inancımızın düsturu olarak açık çağrıda bulunmak elzem bir görevdir. Türkiye jeopolitik yapısı ve halklar dinamiği özelliği ile Ortadoğu ve Dünya ya çözüm önerileri üretebilecek bir eşiktedir. Bu eşik Hakk olanın arzulanacağı ahlaki, sorumlu bir duygu ve diplomatik çözümleyicilikle gelecek örme gücüne açıktır. Ya Halklarımızla Anadolu gerçeğini tüm dünyaya örnek kılacak, gerçeklerimizle yüzleşir vicdana yöneleceğiz. Ya da Eyüp kuyusunda zaman dolduracağız Hakk olanı yaşayana kadar.
Bu Manada….
1) Türkiye demokrasi güçlerinin ortak mücadele ile taçlandırdıkları demokratik ısrar. Sonrası için çok daha derinlikli çözümlemelere kavuşacak birlikteliği sağlamalıdır. Bu süreç Gezinin anısıdır. Saygı duyulmayı fazlası ile hak etmektedir. Demokrasi güçlerinin özelde HDP’nin ve Kürt halkının bu iradeli demokratik direnci ideolojik aynılıklara kurban edilmemelidir.
2) Türkiye iktidar dinamikleri ve büroktatik oluşumları Türkiye Halklarının demokratik cevabını popülist travmalardan uzak değerlendirmeli. Toplumun huzur ve barışma arzusunu doğru anlamalıdır.
3) Reya Heq / Hakk Yol Alevi kurumları süreci doğru tahlil edecek ve özendirecek ikrarlaşmalar için acil tarafı ile toplantılar organize etmeli. Sürecin pasif yedeklenen tarzından hızlıca sıyrılmalı Hakk Yol Alevi Halkların ortak yaklaşımını, projelerini ortaya koymalı. Halkların birlikte rızalı yaşam düsturunu güçlü açığa çıkarmalı ve politik kolaylaştırıcı görevini açığa çıkarmalıdır. Demokratik Alevi Dernekleri olarak rızalı görevlerin hepsini birlik ruhu ile Yol’a hizmet olarak algılayacağımızı belirtiriz.
4) Zaman bize göstermiştir ki Rızalı toplumlar Rızalı gelecekleri tüm canlarla güçlendirebilir. Ebul Vefa’yı, Mevlanayı, Şemsleri, Baba Tahirleri, Yunusları, Pir Sultanları, Hacı Bektaş Veliy’i, Ocakları, kutsal mekanları ile halkın kendi kendini yönetme gücünü tüm tarihi birikimi ile başarmış Anadolu ve Mezopotamya mirasını taşıyan halklarız. Hakk Deryası birlik makamıdır. Birlik külli candadır. Nefis iktidarları değil Rıza toplumlarıdır arzuladığımız.
Türkiye Halklarının demokratik ısrarını kutluyor. Halkların tecihini olgunlukla karşılama gücünü Demokratik Türkiyenin önünü açacak en olgun yaklaşım olduğunu belirtiyoruz.
Mazlum Çaresiz, Mekan Rızasız, Zaman Sahipsiz Değildir. Xızır yardımcımızdır.”
DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ GENEL MERKEZİ / DERSİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir