Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK GENEL BAŞKANI HÜSEYİN MAT: ‘’ 23 HAZİRAN İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI, BİZE BİRLİKTE MÜCADELE ETMENİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR!

AABK / AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat ile 23 Haziran’da yapılan İstanbul seçimlerini konuştuk.  Mat, 23 Haziran seçimlerinde ki başarının altından yatan temel gerçekliğin birlikte mücadele etmek olduğunu vurgulayarak birlikte mücadele etmeni öneminin üzerinde durdu.  Başka Mat, 23 Haziran seçimlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

‘’İstanbul seçimleri 23 Haziran’da yapıldı. Özelliklede demokrasi mücadelesi verenler açısından olaya bakıldığında son derce başarılı bir seçim oldu. Haksız bir şekilde 31 Mayıs seçimler iptal edilmişti; İstanbul’da, tekrarlandı. Orada yapılan haksızlığın cevabı 23 Haziran’da hokkalı bir şekilde iktidara verildi diye düşünüyoruz.

… Yani artık partileri de aşan, artık ideolojik yaklaşımları da aşan eğer bir arada yaşama konusunda birlikte mücadele vermiyorsanız yaşayacağınız coğrafya cehenneme dönüşür. Eğer yaşadığımız coğrafyayı bir cennete dönüştürmek istiyorsak orda huzurun olmaması lazım, barışın olması lazım, kardeşliğin olması lazım.

… 23 Haziran İstanbul seçimleri sadece İstanbul seçimi değildi. Bu, sadece Ekrem İmamoğlu, Binalı Yıldırım arasındaki bir yarışta değildi. AKP yada CHP arasındaki bir yarışta değildi. Bu, bir demokrasi yarışıydı, bir demokrasi mücadelesiydi. Bunu böyle okumak lazım. İstanbul seçimi, aynı zamanda bütün Türkiye’nin genelini ilgilendiren ve etkileyen bir seçimdir.

İstanbul’u 25 yıldır siyasi İslamcılar yönetti.

Gelinen noktada en güçlü oldukları bir dönemde, iktidarda oldukları bir dönemde devletin bütün imkanları ellerinde olmasına rağmen, her türlü hileyi, şiddeti, zulmü uygulamalarına rağmen, tehdit, şantaja uygulamalarına rağmen, en güçlü oldukları dönemde İstanbul’u kaybettiler.Bu kaybetmenin altında yatan, kazanmanın altında yatan en önemli unsur ne diye sorarsanız, bu halkların kardeşlik temelinde bir araya gelmesidir!

Asıl bundan sonra bu mücadeleyi büyütmek lazım.

Yani hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun burada Aleviler Sünniler, Türkler Kürtler, muhafazakarlar milliyetçiler yani vicdan sahibi olan demokrasiden, adaletten yana olan insanlar bir araya geldiğinde kendi sorunlarını çözme konusunda çok önemli adımlar atabiliyorlar. Bu seçim aynı zamanda bununda bir göstergesi olmuştur. Bu bağlamda bunu böyle okumak lazım, bunu büyütmek lazım.

Unutmayalım ki siyasi İslamcılar aynı zamanda çok kincidir.

Yani kendi kaybettikleri mevzileri kazanmak için her türlü hileyi yapacaklardır. Buna da karşı çok dikkatli olmak lazım. Rehavete kapılmamak lazım. 23 Haziran seçimi bitmiştir. Orda çok ciddi bir sonuç alınmıştır, çok ciddi bir farkla seçim kazanılmıştır. Bu seçimin kazananları, bu işe daha ciddi sahip çıkma durumundadır. Yani 89 seçimlerini sosyal demokratların kazanıp eline ayağına bulaştırmasının sonucunda siyasal İslamcılar ülkeyi bu hale getirdiler. Bu bağlamda hem 31 Mart belediye seçimlerinde, hem 23 Haziran İstanbul seçimlerinde siyasal İslamcıların ellerinden alınmış belediyeler iyi yönetilirse, bu Türkiye’nin önümüzdeki dönemde AKP iktidarından kurtuluşunun önün açar.

Seçilen bütün belediye başkanlarına çok görevleri düşüyor, çok ciddi sorumluluklar düşüyor.

Türkiye’nin sorunları ve Türkiye’nin geleceği bu belediye başkanlarının omuzlarının üzerindedir. Bu bilinçle çalışmaları gerekir. O anlamda biz çok umutluyuz. 17 yıldır yenilmeyen AKP yenilginin tadını almıştır. 17 yıldır yenemeyen muhalefet yenmenin tadını 23 Haziran’da almıştır, 31 Mart’ta da almıştır. Şimdi bunu kutlamak lazım, bu mutluluğu yaşamak lazım ama yarından itibaren daha güçlü bir şekilde demokrasi güçlerini  birleştirmek lazım. Bu bağlamda Türk ile Kürdü ile, Alevi ve  Sünnisi ile bütün kimliklerin hangi siyasi görüşten olursa olsun AKP Saray diktatörlüğüne ve zulme karşı ortak tavır belirleyip AKP’yi alaşağı etmesi, özelliklede metropollerde  alaşağı etmesi çok önemli olmuştur, değerli olmuştur. Buna dört elle sarılmak lazım, büyütmek lazım.

Bizim bir araya gelmekten, barıştan, kardeşlikten, bir arada yaşamaktan başka bir alternatifimizin olmadığını da,  bu seçim sonuçları bize göstermiştir. Ben bir kez daha seçilen bütün belediye başkanlarına başarılar diliyorum ve umuyoruz en kısa süre içersinde de 2023 görmeden AKP iktidarından da hep birlikte kurtulmuş olacağız.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir