Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Abbasağa Parkı’nda ‘Kazım İsyandır’ ekibine faşist saldırı!

Kazım Koyuncu’nun ölümünün 14. yıl dönümünde Abbasağa Parkı’nda anıldı. Anma etkinliğin düzenleyen “Kazım İsyandır” ekibi, parkta dolaşan bir grup faşist çetenin saldırsına maruz kaladı. Sosyal medya üzerinden yapılan yazılı bir açıklmada saldırıya ilişkin şu  ifadeler kullanıldı:

”İNSAN ÖLÜRÜ, İSYAN YAŞAR, KAZİM İSİYANDIR!”

” Birçoklarınızın bildiği üzere, 14 sene önce aramızdan ayrılan ancak yüreğimizde, fikrimizde bizimle birlikte olmaya devam eden Kazım Koyuncu’nun anısını yaşatmak, yeryüzünde özgürlüğün şarkılarını hep birlikte söyleyebilmek adına 5 yıldır “İNSAN ÖLÜR, İSYAN YAŞAR, KAZIM İSYANDIR” diyerek bir araya geliyoruz.

” BU SENE DE AYNI AMAÇLA YOLA ÇIKTIK ”

Açıklamanın davamında ” 22 Haziran Cumartesi akşamı, Abbasağa Parkı’nı bu sene de gökkuşağı renkleriyle şenlendirip üzerine acılarımızı ve umutlarımızı yazmaya başladığımız esnada, parkta bulunan bir grubun saldırısına uğradık. Her zaman sürdürdüğümüz ve hiç vazgeçmeyeceğimiz şiddete karşı tavrımızı bu olaylar esnasında da sürdürmüş olmamıza ve iletişim kurarak sorunu halletmeye çalışmamıza rağmen, tarafımıza yöneltilen şiddet, anlaşılması oldukça güç bir biçimde dakikalar içinde arttı. Olayın daha fazla büyümemesi için alandan ayrılmaya çalışan arkadaşlarımıza sırtlarından tekme ve yumruklarla, kırık şişe ve bıçaklarla saldırıldı. Nefsi müdafa haricinde hiçbir karşılık verilmemesine rağmen olay esnasında birçok arkadaşımız yaralandı, boyalar saldırgan grup tarafından yerlere döküldü ve yazılan yazıların bir kısmının üzeri siyah boya ile kapatıldı. Konu şu an için yasal mercilere intikal etmiştir” denildi.

”ABBASAĞA PARKI’NDA BİR KEZ DAHA DOST SAHNEMİZİ KURACAĞIZ”

Saldırıya rağmen Kazim Koyuncu’yu anmakta kararlı olan ekip saldırıya ilişkin şunları ifade etti:  ”Söz konusu saldırı, barıştan, özgürlükten, yaşamdan yana olan tavrımıza, yıllardır “her şeye rağmen” biz olabilmek ve birlikte şarkılar söylemek için verdiğimiz mücadelemize karşı yapılan bir saldırıdır. Olayın 23 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde yaşanması sebebiyle, konuya dair açıklamamızı seçim sonrasına erteleme kararı aldık. Uğradığımız saldırıya karşı duruşumuz Kazım Koyuncu’nun da her zaman duruşuyla, şarkılarıyla ifade ettiği gibi ‘sevgi denen şey’i içselleştirmek ve büyütmekten yana olacaktır. Bunun için biz 28-29-30 Haziran’da Abbasağa Parkı’nda bir kez daha dost sahnemizi kuracağız. Şiddete karşı barışı, küslüğe karşı dostluğu savunacağız. Her şeye rağmen biz olabilmek adına, birlikte şarkılar söyleyeceğiz. Biz şarkılarımızı söylerken ayrımcılığın, baskının, düşmanlığın, kötülüğün sesini gökkuşağının renkleriyle susturacağız ve bir kez daha güzellik kazanacak. Yaşadığımız şiddetin hem fiziksel hem de psikolojik etkileri hala üzerimizdeyken, sevgiye dair umudumuzla, sizi davet ediyoruz, sesimize ses, nefesimize nefes olmaya… Çünkü her şeye rağmen;  İnsan Ölür,  İsyan Yaşar, Kazım İsyandır.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir