Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sivas Katliamı Berlin‘de protesto edildi

AHA- Berlin-  Sivas Katliamı’nın hayatların kaybeden 33 Can, 33 Haziran 2019 Pazar günü Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen kitlesel  bir  yürüyüş ve mitingle protesto edildi.

Katliamın 26. Yıldönümüne bir gün kala Berlin Alevi Toplumu- Cemevi  ile Alevi Köy ve yöre dernekleri tarafından birlikte düzenlenen yürüyüşe demokratik kitle dernekleri de destek verdi.

BERLİN’DE BİNLER 33 CAN İÇİN YÜRÜDÜ

Madımak Oteli’nde katledilen 33 masum insanı anmak için Berlin’in Hermannplatz Meydanı’nda binlerce Alevi ve Alevi dostu bir araya geldi. Kitle yürüyüşe geçmeden önce, BAT-Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Pir Burhan Akdemir, kürsüye   gelerek gülbank okudu. Gülbank okunduktan sonra, Berlin Alevi Toplumu-Cemevi  ‘’Semah ekibi,’’  ateşte semah dönen 33 masum insanın aşkına semah döndü.  Toplanma alanında, ilk konuşmayı  Berlin Alevi Toplumu-Cemevi Başkanı Numan Emre yaptı. Emre’nin  yaptığı açılış konuşmasından sonra, diğer konuşmacılarda sırasıyla kürsüye geldiler.  Hermannplatz Meydanı’nda  Sol Parti (Die Linke) Federal Parlamento Milletvekili Pascal Meiser, Eyalet Parlamentosu Milletvekili Hakan Taş ve SPD Berlin Eyaleti Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Demir birer konuşma yaptı.
Sanatçı Çağdaş Aslan sazı ve sözü ile eşlik ettiği  yürüyüş  ve mitingin sunuculuğunu  Berlin Cemevi üyelerinde Hüseyin Aktaş yaptı. Berlin’de yaz tatili başlamış olmasına rağmen protesto yürüyüşüne beklenenin çok üzerinde bir kitlesel katılım oldu.

Konuşmaların ardında kitle kortej  oluşturarak  Hermannplatz’tan  Oranienplatz’ta doğru yürüyüşe geçti. Deyişlerin eşliğinde yürüyen binlerce can, hep birlikte attıkları sloganlarla yürüyüşü coşkularını kattılar. Kitle miting alanı olan Oranienplatz’ta   ulaştığından semah ekibi burada da yol aşkına semah döndü.

Yürüyüş ve Miting,  Berlin Alevi Toplumu -Cemevi  İnanç Kurulu Başkanı Burhan Akdemir Dede’nin verdiği  kapanış Gülbankı’nın ardından,  BAT-Cemevi İkinci Başkanı Yemliha Koç’un yaptığı kapanış ve teşekkür konuşması ile sona erdi.

Foto: Ulas Y. Tosun

AHA- Alevi Haber Ağı

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir