Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

SİVAS KATLİAMI’NDA YAŞAMINI YİTİRENLER TBMM’DE ANILDI

AHA- 2 Temmuz 1993 Alevileri için kara bir gündür. Madımak Oteli katliamının 26. Yılında, devlet destekli şeriatçı – faşist guruhların yaptıkları o vahşi  katliamı’nda yaşamını yitiren 33 mazlum bugün TBMM‘de anıldı.

TBMM çatısı altında  düzenlenen anmaya  HDP’nin İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’in yanı sıra, Türkiye ve Avrupa’dan gelen A Alevi kurumlarını temsilcileri katıldı.

Basın metnini okumak için kürsüye gelen HDP’nin Alevi Milletvekili Zeynel Özen, sözlerine bundan 26 yıl önce 33 aydın, sanatçı, yazarın Sivas’ın ortasından tekbirler eşliğinde devlet güçlerinin gözü önünde katledildiğini hatırlatarak başladı. Açıklamıanın davamında Özen, o gün yaşananlara ilişkin şunları anlattı:

 ‘‘ KATLİAM 8 SAAT BOYUNCA TV’DE CANLI OLARAK YAYINLANDI‘‘

“Dönemin Sivas Belediyesi tarafından katliamdan birkaç gün önce şehrin içinde hiçbir yerde kaldırım çalışması gibi faaliyetler yok iken Madımak Oteli’nin çevresine kamyonlar dolusu parke taşları bırakıldı. Dönemin belediye başkanı katliam sırasında ‘gazanız mübarek olsun’ diyerek katliamı adeta teşvik etti. Otelin önünde bulunan askerler ise katliamcı güruha herhangi bir müdahalede bulunmadan otelin önünden ayrılarak katliamın yolunu açtılar. Gerici güruh haftalar öncesinden bildiriler dağıtıp ‘kıyam’ ve ‘katliam’ çağrıları yapmasına rağmen, birkaç kişilik eylemlere dahi binlerce polisi yığan devlet o gün hiçbir polisi müdahale etmek için katliamın yaşandığı bölgeye göndermedi.

Katliamın yaşandığı gün devlet yetkilileri saatlerce gerici güruhun toplanmasını ve kalabalıklaşmasını izlediler. Katiller önce etkinliğin yapıldığı Kültür Merkezine saldırdılar ancak buradan püskürtüldüler. Gerici katil güruh ‘kahrolsun laiklik, şeriat isteriz’ , ‘şeriat gelecek zulüm bitecek’ gibi sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip kolluk güçlerinin gözü önünde katliamı gerçekleştirdiler. Bu kanlı katliam 8 saat boyunca TV’de canlı olarak yayınlandı.”

‘‘ KATİLLER ELLERİNİ KOLLARIN SALAYARAK YURTDIŞINA ÇIKTILAR”

Devlerin gözetimi altında yapılan Madımak Oteli Katliamı’nda adeletsiziliğin zireve yaptığını bütün dünya biliyor. Özen, yaşana adaletsizliğe ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı ise hiç bulunamadı. Daha sonra bu katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıkları anlaşıldı. Bir kısmı da arama kararlarına rağmen ellerini kollarını sağlayarak yurt dışına çıktılar. Dönemin başbakanı olan AKP Genel Başkanı ise bu karar için ‘hayırlı olsun’ dedi. Sivas katillerinin avukatları AKP tarafından milletvekili, belediye başkanı, bakan ve hatta Anayasa Mahkemesi üyesi yapılarak ödüllendirildiler. Sivas Katliamı’ndan bugüne kadar 26 yıl bu şekilde geçti” dedi.

“TOPLUMSAL MUTABAKATLA HAZIRLANMIŞ KATILIMCI, DEMOKRATİK BİR ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR ”

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, 23 Haziran seçimlerinde elde edilen başarının kitlelere ve ezilenler AKP – Saray iktidarın yenilebileceğini açık ve net bir şekilde gösterdiğini, bu durumun kitlelerin yarınlara daha umut dolu gözlerel bakmsını sağladığını belirterek önümüzdeki süreçe ilişkin şöyle konuştu:  “Bugün başta Kürt sorunun barışçıl çözümü ve Alevi sorunlarının demokrasi ve eşit yurttaşlık kapsamında çözülmesi için toplumun tüm kesimlerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu nedenle acilen toplumsal mutabakatla, katılımcı, bir demokratik anayasaya ihtiyaç vardır.” diye ifade etti.

“ GELİN HEP BİRLİKTE 2 TEMMUZ’DA KATLİAM’DA YİTİRDİĞİMİZ CANLARIMIZ ANALIM”

Sivas Katliamı’nın yalnızca Alevilere karşı değil; zalimler biat etmeyen, kendi rengiyle, inancıyla, diliyle, ulusal kimliği ve öz kültürüyle  birlikte var olmak isteyen tüm toplumsal kesimlere karşı yapılmış bir katliam olduğuna vurgu yapan HDP’nin Alevi vekili Zeynel Özen, bu toplumsal kesimleri 2 Temmuz’da Sivas’ta yapılacak olan anmaya katılmaya çağırdı: “Gelin hep birlikte 2 Temmuz’da tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve halkların kardeşliğini savunarak katliamda yitirdiğimiz canlarımızı analım.” dedi.

AHA/ Alevi Haber Ağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir