Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

MADIMAK YANIYOR BİRDE YÜREĞİMİZ

Tarihinde Aleviler kadar zulme uğrayan başka bir toplum varmıdır acaba? Sistematik olarak her dönem egemenlerin hışmına uğramış ,kitlesel katliamlardan geçirilmiş ama her defasında kendini yeniden yaratarak yoluna devam etmiş bir toplumdur Alevi toplumu.

‘Defteri dürüldü”, deyimi Alevi toplumunun tradejisidir. Hane hane, sokak sokak, mahalle mahalle büyük küçük demeden katledilirek, ana karnındaki bebeğe varıncaya kadar herkesin zulümden düşen payın yaşandığı bir toplumdur Alevilik.

Yakın tarihimizde yaşadık Maraş’ı, Çorum’u, Malatya’yı ve de nicelerini. Fakat Sivas katliamını özellikli kılan iğrenç olaylar yaşadık. Her katliam toplumları sindirmeye korkutmaya yöneliktir ve katliamlar bir nevi baskı aracıdır.

Sivas katliamı bütün dünyanın gözünün önünde, televizyonların canlı yayınladığı bir katliamdır. Ağzı salyalı yobaz sürüleri ,kendinden geçmiş bir şekilde, ellerinde benzin bidonları cayır cayır insan yakıyor ve herkes seyrediyor, kolluk kuvvetleride seyrdiyordu, yani devlet seyrediyordu.

Sivas katliamı nefret suçunun en net ifadesidir. Alevilerin inancına , kültürüne, birliğine ve dirliğine yönelik bir katliamdır. Semah yanmıştır, nefes yanmıştır, bağlama yanmıştır, cura yanmıştır şiir yanmıştır Sivas’ta.

Horişima’da öleli
Oluyor bir on yıl kadar
Yedi yaşında bir kızım
Büyümez ölü çocuklar

Koray onbir yaşında ve hep onbir yaşında kalacaktır. Sivas şehitleri bilincimizde o halleriyle var olacaklardır. Bizden istedikleri unutulmamak ve Onları mücadede ve inancımızda yaşatmak.

Katliam sonrasında ki yargılama süreci dahil yaşananlar tam bir mizahtır. Herkesin malum olduğu olaylar mechule dönüştürülmüştür. Tarihin en gaddar ve acımasız katliamlarından birisi olan Sivas katliamı zaman aşımına uğratılmış, katilleri savunan avukatlar ödüllendirilmiş vekil olmuşlar, bakan olmuşlardır.

Madımak yanmaya devam ediyor, Madımakla birlikte yanıyoruz. Madımakı unutma unutturma!…

İnsanlığa karşı işlenmiş bütün nefret suçlarını şiddetle kınıyorum.
Alevilere karşı yapılan katliamları ve asimilasyon politakalarını kınıyorum.

#unutMADIMAKlımda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir