Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

YOL ERENLERİ: ”33 CANIMIZIN AŞKINA SİVAS’TAYDIK!”

26 yıl önce 2 Temmuz’da ateşte semaha duran 33 canımız’ın ışığını bugün Sivas’a taşıdık.
Sivas’ın hesabını soracağımıza ve başka Sivas’ların olmasına izin vermeyeceğimize söz verdik.

Bizler Yol Erenleri’yiz!

Rehberimiz Ali, Pirimiz Hacı Bektaş Veli…

Biz bu yola ikrar verenleriz, bu yola talip olanlarız…

Bugün Sivas’ta demokratik taleplerimizle hep birlikte bıkmadan, usanmadan alanları doldurduk.
Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz !

https://www.youtube.com/watch?v=wjmVQYsLRks

Zalimler mazlumları sindirmek ve teslim almak için katliamlar yaparlar.

Bu bilinen bir gerçektir. Tarihin kanlı sayfalarına bakan herkes bu gereçekle yüzyüze gelir. 2 Temmuz katliamı, bu amaçla yapılmış olan bir katliamdır! Sivas’ta diri diri yakılarak katledilen 33 canımızın şahsında, örgütlü Alevi uyanışı ateşe verilmiştir. Katliamın en temel nedeni budur.

Eğer devlet isteseydi Sivas’ta tek bir kişinin burnu bile kanamazdı!

Katliamcılar inlerinden çıkıp saldırıya geçtiklerinde devlet ortada yoktu. Katiller sürüsü ellerini kollarını sallayarak saldırıyordu. Anma etkinliğinin düzenlendiği Kültür Merkezini taş yağmuruna tutup, Pir Sultan Abdal’ın heykelini yerlerde sürüklüyorlardı. Bu saldırıları yapan güruhun sayısı fazla değildi. Devlet isteseydi bunları dağıtıp, sokaklara hakim olabilirdi. Fakat yapmadı. Katliamcıların sayısının onbinlere ulaşmasına “seyirci kaldı.” Katiller Madımak Otel’ini “devletin bu seyirciliği” altında kuşattılar. 8 saat sürdü bu cehennem kuşatması. Canlarımız diri diri yakılarak katledilirken devlet güçleri, bu vahşi katliamı izlemekle yetindi…

Katliam devletin gözetimi altında gerçekleştirildi.

Katiller Madımak Oteli’ni kuşatmışken dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel; “Orduyu halkla karşı karşıya getirmeyin” diye açıklama yaptı. Demirel’in bu açıklaması devletin yakılanların değil, yakanların yanında olduğunun ve onları koruduğunun açık bir göstergesidir.

Dönemin Başbakanı olan Tansu Çiller’in katliamın ardından yaptığı açıklama, Demirel’in yaptığı açıklamadan daha beterdi: “Allahıma çok sükürler olsunki otelin dışındaki vatandaşlarıma bir şey olmamış…” Tansu Çiller, bu sözleriyle canlarımızı vatandaş olarak görmediğini itiraf etmiştir. Devletin Alevilere bakışı ve Sivas katliamındaki rolü işte bu kadar açıktır!

Devlet Bilinci Bulanık Olanlar Gerçeği Göremediler!

Devlet bilinci bulanık olan bazı Alevi kesimleri, bu bilinç bulanıklığının yarattığı körlükle devletin katliamcıların yanında olduğunu göremediler. Katliam görüntülerinde şeriatçı çetelerin öne çıkmaları, bu kesimlerin bilinçlerini dahada bulanıklaştırdı. Katliamı bu bilinç bulanıklığıyla değerlendirdiler. Görüntülerde öne çıkan güçlere bakarak, katliamın İran tarafından desteklenen şeriatçı çeteler tarafından planlanıp gerçekleştirildiğini söylediler. Katliamdan birkaç gün önce dağıtılan bildirileri ve katliam sırasında atılan “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, burada yıkılacak”sloganını bu görüşlerine dayanak yaptılar.

Katliam birleşik faşist cephe tarafından yapıldı.

Bu insanlık düşmanı cephenin içinde şeritçı güçlerde vardı. Şeriatçı çetelerin katliamı gerçekleştiren insanlık düşmanlarının en saldırgan kolu oldukları bir gerçektir. Benzini döküp, kibriti çakanlarda bunlardır. Ama bu durum ve görüntü, katliamın devlet içindeki bazı güçler tarafından planlanıp uygulandığı gerçeğini ortadan kaldırmaz.

Devlet, MİT ve Kontrgerillası ile katliamı yapan güçlerin içindeydi.

Bundan dolayı, canlarımızın diri diri yakılarak katledilmelerini engellemedi.

Aleviler yalnızca Sivas’ta katledilmediler.

Koçgiri ve Dersim’de onbinlerce canımız katledildi. Bu katliamları Cumhuriyet devletinin ordusu yaptı! Maraş’ta, Çorum’da, Malatya’da, Gazi’de ve Gezi’de kanımızı akıtanlar ile Sivas’ta canlarımızı diri diri yakanlar aynı güçlerdir!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir