Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ayaz ve Nupelda kardeşler yan yana sırlandı

Dersim’in Ovacık ilçesi Bilgeç köyüne bağlı Çakılçeşme mezrasında, dün meydana gelen mayın patlaması sonucu hayatların kaybeden  Ayaz Güloğlu (8) ve Nupelda Güloğlu (4) kardeşler bugün toprağın bağrına sırlandılar. Masum Pakların canezeleri, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ndeki otopsilerinin ardından bugün aile fertleri ve köylüleri tarafından alınarak Ovacık’taki Munzur Baba Cemevi’ne getirildi. Buradaki caneze erkanına, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çevre köylerden çok sayıda can katıldı.

Caneze erkanı  öncesi, Elazığ’dan getirilen bir ‘Cemevi hocası‘nın sarf ettiği “Devlet büyüklerimizin kurallarına göre caneze töreni yapacağız” sözlerine, caneze erkanına  katılan Alevi kurum temsilcileri ile demokratik kitle örgütlerinin temsimsilcileri sert tepki gösterdi. Hocaya gösterilen  tepkiler üzerine, caneze erkanını Pir Zeynel Batar yürüttü.

Cemevi’nde yapılan  caneze erkanının ardından,  Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşlerin canezeleri köyü mezarlığında yan yana  toprağın bağrına sırlandı. Baba Ali Ekber ile anne Cebriye Güloğlu çocuklarının caneze erkanı yapılırken ağıtlar yaktılar. Acılarını ağıtlarda dile getiren anne ve babanın yaktıkları ağıtlar caneze erkanına katılanlara duygu dolu anlar yaşattı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir