Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

16.HUBYAR SULTAN ANMA ETKİNLİKLERİ, 27 TEMMUZ‘DA BAŞLAYACAK!

 

AHA – ‘‘Bütün dünyayı verseler dahi, bir karıncanın ağzındaki taneyi almam, bu zulmü yapmam” diyen Hubyar her yıl olduğu gibi, bu yılda Tekeli yaylasında anılacak. 16. Hubuyar Sultan Anma Etkinlikleri, bu yıl 27 – 28 Temmuz’da yapılacak.  Etkinliklere katılmak için Türkiye’nin birçok ilinden ve de yurt dışından Tokat’ın Almus İlçesi’ne bağlı olan Hubyar Köyü’ne gelen canlar, 27 Temmuz‘da Hubyar Sultan’ın aşkına dergahın önünde cem olacaklar.

Geleneksel olarak yıllardır yapılan bu etkinlikler; Hubyar Sultan’ın her şeyi insanda arayan, Hakk’ı kendi özünde, kendi özünü Hakk’ta bulan; barışı, sevgiyi ve bilimi kendisine rehber kılan anlayışının tanıtımı adına önemli bir işlev görüyor. Birçok Alevi ocağı günümüzde işlevini yitirmişken, Hubyar Ocağı‘nın dergâhlarıyla birlikte aktif olarak yolunu devam etmesinde bu etkinliklerin önemli bir payı var.

HUBYAR’DA KIRKLARIN AŞKINA KIRK KAZAN KAYNATILACAK

Anma etkinlikleri, Hubyar Sultan‘ın Türbesi‘nin ziyaret edilmesiyel başlayacak, Türbe‘nin önünde anma ve Cem yapılmasıyla devam edecek. Semahcılar Pir aşkına semaha duracakları. Kırklarına aşkına kurbanlar tığlanıp kırk kazanda pişirilerek, rızasız lokma yemiyen yol aşıklarına hak lokması olarak eşit bir şekilde pay edilecek.

27 Temmuz’da başlayan etkinliklerin ikincı gününde çeşitli kültürel- sanatsa etkinlikler yapılacak ve bu kapsamada Cengiz Özkan, Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Müslüm Karataş, Ahmet Temel ve Ahmet Telci sahne alacaklar.

Sunuculuğunun Uğur Kelleci ile Ali Balcı’nın yaptığı anma etkinliği, Hubyar Semahı’nın dönülmesi ve  lokmaların dağıtılmasıyla sonlandırılacak.

Alevi Haber Ağı / Tokat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir