Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: ”ALEVİ İMAM HATİPLERE İZİN VERMEYECEĞİZ! ”

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, ’Dosteli  Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı’nın AKP işbirliğiyle Hacı Bektaşı Veli Anadolu Proje Lisesi açmasına tepki gösterdi.  PSAKD  yaptığı yazılı açıklamada,  açılışı yapılan liseye ve AKP’nin bu eksendeki politikalarına  ilişkin şu ifadeleri kullandı:

AKP HAYATIMIZIN VE DEĞERLERİMİZİN HER ALANINA MÜDAHALE ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

‘’ Ülke yönetimini büyük oranda tarikatlarla yürütüp, her sokağa kuran kursları açıyor. Kadını 2. sınıf gördüğünü her fırsatta ifade etmekten çekinmiyor.
İstanbul Halkalı’da kendini “Dosteli Yardım Eğitim Kültür Vakfı” olarak tanıtan bir kurum,AKP’liler ile birlikte okul açılışını yaptı.
Ülkede yaşayan milyonlarca insanın inançlarına saygı göstermiyorlar.
AKP’ye göre herkes Sünni herkes Türk!
Okullardaki zorunlu din dersleri, 50m’de bir cami yetmiyor, şimdi de İstanbul’da “Alevi İmam-hatip…” açıyor. Alevileri kökünden/yolundan koparıp, Aleviliğin kendine has inanç ve geleneklerini Sünni/Şii ittifakı ile yok etmeyi amaçlıyor. Tüm halkı din ile kuşatıyor.’’

HER ŞEYEDEN ÖNCE ALEVİLER, İNANÇ MERKEZİNE AKILI VE VİCDANI KOYMUŞ BİR HALKTIR!

Alevilerin, AKP’nin asimilasyona hizmet eden politik dayatmalarına asla izin vermeyeceklerine vurgu yapılan açıklamanın davamın da ‘’ Aleviler Şii değildir, Alevidir! Biz Aleviler, inancımızı ve kendimizi ifade ederken, sorunlarımıza çözüm ararken, Sünnilerin elinden herhangi bir hakkının alınmasını asla istemiyorsak, başka inançlarında bize dayatılmasına izin vermemiz söz konusu değildir.
Bir halka başka inancı dayatmak suçtur. En hafif ifade ile misyonerliktir’’ denildi.

AKP MİSYONERLİK YAPMAKTAN VAZGEÖMELİDİR!
Açıklama Alevilerin dik duruşuna vurgu yapıldı: ‘’ Tarihimiz boyunca, gericiliğe misyonerliğe ihanetlere eğilmedik bu gün de eğilmeyeceğiz!
Alevi imam hatiplere izin vermeyeceğiz!’’

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir