Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir

İstanbul büyükşehir belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Dergahı’nı ziyaret etti. İmamoğlu’nu Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ve Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat ile birçok Alevi yurttaş karşıladı.

İmamoğlu’na Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ile CHP milletvekilleri Özgür Karabat ve Turan Aydoğan eşlik etti. Açılış konuşmasını Celal Fırat yaptı. Fırat şunları söyledi:

“BİZ ALEVİLER BARIŞTA ISRAR EDECEĞİZ”

“Bu inşaat yapıldığında sayın Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanıydı. Ben kendisini aradım. Yapıyı yerinde görmek için bizzat geldi, cemevimize katkı sundu. Buraya katkı sunan tek belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’dur.

Cemevlerimiz sadece hakka yürüyen canların uğurlandığı mekanlar değildir. Yıllardır eşit yurttaşlık ve özgürlük mücadelesi veriyoruz. Kimseyle kavga etmedik, kimseyi ötekileştirmedik. Kendi emeklerimizle cemevlerimizi yaptık. Biz Aleviler barışta ısrar edeceğiz. Adaletten ayrılmayın. Bu ülkede yaşayan Aleviler olarak yanınızda olacağız her zaman başkanım.”

“İLGİNÇ BİR 6-7 AY YAŞADIK”

Fırat’ın ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuştu. İmamoğlu konuşmasında şunları belirtti:

“Buraya gelmeden önce Karacaahmet Dergahı’ndaydım. Maneviyat ve duygu dolu bu ortamlarda sizlerle buluşmaktan büyük onur duydum.

İlginç bir 6-7 ay yaşadık. Toplum olarak hiç arzu etmediğimiz 6-7 ay yaşadık. ‘Her şerde bir hayır vardır’ deriz ya durum öyle oldu. 31 Mart’ta çok üzülmüştük. Seçim sonrası demokrasimize yapılan yanlış bir darbe girişimiydi bana göre. Ama umudumu kaybetmedim. Bunu en fazla sizlerin verdiği güçle hissettim. Yeni seçimde milletimiz ‘özgürlüğüme darbe vuracak kimse daha dünyaya gelmedi’ mesajını vermiş oldu. ‘Var olma, yaşama tutunmanın temel değerlerine kimseyi dokundurtmam’ dedi insanımız.”

“İSTANBUL’DA EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATACAĞIZ”

“Milletimizin bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi aşkı çocuklarımızın beynine işlemiş. Çok bilinçliler. Haksızlık kime yapılmış anlıyorlar. Onlara çok güveniyoruz. Çocuklarımızı iyi yetiştirip onlara iyi bir gelecek hazırlayacağız. Şehrin her mahallesinde kreş açacağız. Değerlerimizi bilen ama dünya insanı olabilecek kalitede nesiller yetiştirmeliyiz. İstanbul’da eğitim seferberliği başlatacağız.”

“İNANÇ ÜZERİNDEN SİYASET YAPMA ANLAYIŞI BİTECEK”

“Cemevlerimiz bu ülkenin Alevi yurttaşlarının ibadethanesidir. Dolayısıyla bu ülkede bu konuyu tartışma sebebi bile yapmak insanımıza hakarettir. Biz herkesin inancına saygı duyan bir yönetim olacağız. Bu ülkede tek bir kişi bile olsa onun inancına saygı duyan bir yönetici olmak her yöneticinin boyunun borcudur. Bu Alevi yurttaşlarımıza lütuf değil hakkınızın size verilmesidir. İBB başkanı olarak Alevi yurttaşlarımın cemevlerini en güzel şekliyle ibadet ihtiyaçlarını yerine getirecek şekle getirmek boynumun borcudur. Bu aynı zamanda kamunun vatandaşına olan borcudur. Ben borç ödeyeceğim. Bunu cemevlerimize hangi saygıyı gösteriyorsak diğer ibadethanelerimize de aynı saygıyı göstereceğiz. Azınlık diye bir kavramı kabul etmiyorum ben. Her vatandaşımızın ibadet ihtiyacına saygı göstereceğiz. Orada barışı sağladık mı bu ülkede barışı sağlamış olacağız. İnanç üzerinden siyaset yapma anlayışı bitecek. Herkesin inancı kendine. İnanç siyasi bir malzeme değildir. Bugün Alevi yurttaşlarımıza söylemiş oluğum bu sözler kamunun taahhüdü yerine geldiği için bana oy vermeyin. İyi bir yönetici, adil bir yönetici olursam herkese eşit davranıyorsam bana oy verin. Bu cümlelerimi burada kurduğum gibi aynısını başka inançlara sahip insanların yanında da kuracağım. İletişimin bu kadar kolay ve hızlı olduğu yerde yalancının mumu yatsıya kadar yanar.”

“KİMSE KİMSENİN MANEVİYATINI ÖLÇMEYE KALKMASIN”

“Bu mücadeleyi sonuna kadar vereceğim. İnanç üzerinden hiç kimsenin hakkı da yenmeyecek ya da bir başkasından üstünü olması da sağlanmayacak. Herkes eşit. İnancın hesaplaşma yeri yaradanın huzurudur ve orası Allah ile kul arasındadır. Kimse kimsenin maneviyatını ölçmeye kalkmasın. Ben Alevi yurttaşlarıma diyorum ki ‘ben size gönülden doya doya hizmet edeceğim’. Kıymetli Alevi yurttaşlarımı çok seviyorum. İnsanı insan olduğu için seviyorum ve o gözle size hizmet edeceğim.”

“SEVGİNİZE LAYIK OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAM LAZIM”

“Size baktığımda gözlerinizde bana karşı bir sevgi hissediyorum. Bu bugüne dair değil özellikle siyasi vazife yapıyor olduğum her dönemde her ortama girdiğimde böyle bir enerji hissettim. Çektiği ıstıraplara rağmen derin bir vicdan var. Yüreğinize sağlık. Vicdanınıza, sevginize şefkatinize layık olmak için sizlere hizmet edeceğim. Çok çalışmam lazım sevginize layık olmak için.”

“BENİ ŞEHRİN SOKAKLARINDA GÖRECEKSİNİZ”

“4 gün sonra beni şehrin sokaklarında mahallelerinde göreceksiniz. Beni takip edin ve önerilerde bulunun. Göreceksiniz sabırla çok güzel işler başaracağız bu şehrin kadınları, çocukları, insanları, çevresi için. Bu şehri adaletle hak hukuk anlayışıyla insan ayırt etmeden kimseye yakınım uzağım diye bir gözle bakmadan hizmet edeceğim. Allah beni sizlere mahcup etmesin.”

Konuşmaların ardından İmamoğlu’na bağlama hediye edildi.

  • PİRHA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir