Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ASİMİLASYON PİR SULTAN ABDAL’IN EVİNE UZANDI

Sivas, Yıldızeli , Banaz Köyünde bulunan ve yüzyıllardır Pir Sultan Abdala ait olduğu bilinen ev Alevi İslamcı, Caferi, Şii asimilasyoncuların saldırısı ile tanınmaz hale getirildi….

Kendisine hayırsever Horasan gurubu adı veren misyonerler tanirat onarım adı altında Pir Sultan Abdal’ın evinide tarihe dair ne varsa kazıyıp, zımparalayıp cilalayıp ortadan kaldırdılar. Tarihi ocak betonla sıvanırken duvarlara alçı çekilerek evin ruhunu bağup nefesini öldürdüler. Ne büyük ocağın kurbanlar pişen ateşinden bir is kokusu kaldı ne de Pirin soluduğu havadan bir nefes.

Asimilasyoncular ocağın üstüne astıkları kocaman bir levha ile ne kadar hayırsever olduklarını da ilan etmekten çekinmediler.

Asimilasyoncular evin içine ne olduğu belirsiz sözde bir Pir Sultan Abdal heykeli de koyarak son vuruşlarını da yapmış oldular.

Asimilasyoncuların yanılttığı ev sahibinin oğlu Hüseyin Şimşek şu dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu: ”basta babam olmak üzere çıkar söz konusuysa ne tarih kalır nede ikrar rahmetli annem olsaydı bunların hiçbirine izin vermezdi maalesef bizde izlemekle yetiniyoruz gün ola harman ola saygılar”

Banaz Köyünden Gazi Aslan ise köyden şu haberi yazdı:”

Pir Sultanın evine heykeli yapıldı.

Pirimizin 500 yıl önce yaşadığı Banaz’da ki evi hayırsever Ayhan Tekenin katkıları ile Dede Tuncay Altun, Türkan Öztürk, Derviş İsmail Baki ve heykeli yapan Adil Çelik den oluşan Horasan gurubu tarafından restore edildi. Banaz halkının da katılımı ile yapılan açılış da ilgili gurup üyeleri ve Pir Sultan der ile Pir vakfı kurucusu ve başkanlığını yapan Murtaza Demir konuya ilişkin konuşmalar yaptılar. Emeği geçenlere plaket verildi. Sanatçı Adil beyin balmumundan yapmış olduğu heykel saz çalan nur yüzlü ozan olarak tasvir edilmiş. Kendilerini Alevi yoluna hizmete adayan grup 52 türbe bakım ve yapımını programa aldıklarını belirttiler.”

Şimdi buradan başta Pir Sultan Abdal Vakfı ve Pir Sultan Abdal Derneği yöneticileri olmak üzere tüm banazlılara sormak gerekiyor.
Tüm bu asimilasyon işlerinden haberiniz var mıydı?

Söylendiği gibi sayın Demirin açılışta bulunup konuşma yaptığı doğru mudur?

Daha 20 gün öncesinde oraya Pir Sultan Abdal etkinlikleri için giden Pir Sultan Abdal Derneği yöneticileri nasıl olur da durumdan habersiz olurlar?

Kim bu Horasan’cı misyonerler?

Banaz’da ellerini kollarını sallayıp gezerken kimse onlara ne yaptığını sormaz mı?

Av.Ali YILDIRIM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir